Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 29 grudnia 2023

Za nami kolejny rok. Najważniejsze wydarzenie w życiu szpitala

W 2023 r. zakończyliśmy dwie inwestycje: budowę nowego OIOM-u i okulistyki oraz przebudowę Centralnej Sterylizatorni. Rozpoczęliśmy też następne, a na horyzoncie widać już Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Pojawił się też nowy sprzęt, taki jak choćby robot operacyjny da Vinci. Nie brakowało nowatorskich operacji. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń.

STYCZEŃ

* Dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia oraz Urzędu Marszałkowskiego możliwy był zakup i instalacja w szpitalu akceleratora używanego w radioterapii. Koszt to blisko 11,5 mln zł. Dzięki temu urządzeniu leczenie staje się nie tylko bardziej komfortowe, ale obejmuje większą liczbę pacjentów, w tym również dzieci. O akceleratorze mówiła dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze: – To aparat o zupełnie odmiennej konstrukcji. Dzięki nowoczesnej bryle i technologii możemy skrócić czas napromienienia jednego pacjenta.

* Na początku 2023 r. pisaliśmy, że w Pracowni Radiologii Zabiegowej przeprowadza się zabieg embolizacji prostaty. To nieinwazyjna operacja, dzięki której można poprawić stan pacjentów mających trudności z oddawaniem moczu. Takie zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków w Polsce. O zabiegu mówili prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski z Klinicznego Oddziału Urologii oraz dr n. med. Bartosz Żabicki z Pracowni Radiologii Zabiegowej.

LUTY

* W nowo otwartym Centrum Diagnostyki Chorób Sutka przy szpitalu wykonano po raz pierwszy w województwie stereotaktyczną biopsję piersi. Jak wyjaśniał kierownik Centrum, lek. Mateusz Styszyński, ten rodzaj biopsji wykonuje się w sytuacji, gdy podejrzana zmiana widoczna jest wyłącznie w mammografii. Wprawdzie biopsja pod kontrolą USG jest łatwiejsza do przeprowadzenia, ale nie każdą zmianę można uwidocznić w tym badaniu. Na potrzeby Centrum wzniesiono parterowy budynek przylegający do gmachu L szpitala przy ul. Podgórnej. Koszt robót to 1,6 mln zł., a pieniądze pochodziły z budżetu województwa.

* Jak powinna wyglądać komunikacja pracowników szpitala z pacjentami oraz jaki wpływ miała pandemia COVID-19 na zdrowie psychiczne zarówno pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia – te m.in. tematy poruszane były podczas konferencji naukowej, która miała miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

* – Rozpoczynamy kampanię społeczną „TAK dla lubuskiej onkologii” – poinformowała na konferencji prasowej, w której brali udział przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego, marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Kampania miała na celu wsparcie budowy Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.

MARZEC

* W marcu w szpitalu przeprowadzono operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Tytanowy implant w technologii 3D, najnowocześniejszy na świecie, na specjalne zamówienie lekarzy i pod ich kontrolą, wykonała firma z Hamburga. – Była to operacja o najwyższym stopniu zaawansowania medycyny na obecnym jej etapie rozwoju, a przede wszystkim dająca nadzieję chorej pacjentce na powrót do sprawności – podkreślał dr hab. n. med. Daniel Kotrych, prof. UZ, pod którego kierunkiem przeprowadzono skomplikowany zabieg.

* Dr Zbysław Kopyść, wieloletni ordynator oddziału dziecięcego zielonogórskiego szpitala, został patronem CZMiD. Na uroczystości odsłonięcia specjalnej tablicy, obok władz szpitala, obecni byli m.in. uczniowie i współpracownicy lekarza, którego marzeniem było stworzenie zielonogórskiego, medycznego ośrodka uniwersyteckiego.

* Obchodzone uroczyście 60-lecie Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych nie przypadkowo miało miejsce 4 marca 2023 r. To przed trzema laty pojawił się tutaj tzw. pacjent zero, a pracownicy oddziału musieli wziąć na siebie ciężar pierwszego uderzenia pandemii.

KWIECIEŃ

* W kwietniu nasz szpital znalazł się wśród kilkunastu ośrodków, w których realizowany jest projekt „Wsparcie matek i dzieci w prawidłowym żywieniu w kryzysie”, a to dlatego, że od kilku lat niezwykle prężnie działa u nas Bank Mleka Kobiecego Zielona Góra. Jak wyjaśniała prezes Fundacja Bank Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska, projekt został zainicjowany w odpowiedzi na kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie, ma jednak dużo szersze znaczenie i ma na celu stworzenie oraz finansowanie zespołów terapeutycznych, które mają pomóc mamie i dzieciom w sytuacji kryzysowej.

MAJ

* Dzięki firmie RSJ sp. z o.o. , która w Zielonej Górze prowadzi Park Trampolin „Zajawka”, na Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oddano do użytku świetlicę dla najmłodszych. „Zajawka” wyposażyła salę m.in. w meble, pufy, zabawki, książki, ekran i x-boxa do gry. Dzięki temu dzieci wraz z rodzicami mogą spędzić miło czas i oderwać się od trudów pobytu w szpitalu.

* W maju informowaliśmy, że w naszym szpitalu wykonuje się coraz więcej zabiegów embolizacji tętniaków mózgu. Dzięki współpracy neurochirurgów i radiologów zabiegowych wykonano już ponad 100 takich udanych operacji.

CZERWIEC

* W czerwcu pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego, odbyła się po raz pierwszy operacja polegająca na rozległym usunięciu raka obejmującego język, jamę ustną oraz naciekającego żuchwę pacjenta. Jak wyjaśniał prof. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii zielonogórskiego szpitala, tak rozległa resekcja wymagała bardzo złożonej i skomplikowanej operacji rekonstrukcyjnej. Do uzupełnienia ubytku operacyjnego, wykorzystano złożony płat kostno-skórno mięśniowy pochodzący z kończyny dolnej pacjenta.

* W czerwcu pisaliśmy, że lekarze z Klinicznego Oddziału Kardiologii w ostatnich latach wyspecjalizowali się w zabiegu stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Dzięki temu już ponad 300 mieszkańców regionu otrzymało nowoczesną stymulację serca.

LIPIEC

* W ramach projektu pn.: „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla osób niepełnosprawnych w szpitalu na terenie lecznicy zamontowano tablice tyflograficzne umożliwiające osobom z niepełnosprawnością zorientowanie się w topografii terenu i budynków.

* W lipcu nękały nas upały, dlatego opublikowaliśmy poradnik jak przetrwać te dni. Monitoruj osoby z grup wysokiego ryzyka, czyli te bardziej narażone na działanie ciepła: noworodki i małe dzieci, osoby powyżej 65. roku życia, osoby z nadwagą i otyłością, osoby pracujące fizycznie w upale, osoby przewlekle chore, szczególnie z chorobami serca, wysokim ciśnieniem, przyjmujące leki z powodu depresji, bezsenności lub innych kłopotów psychiatrycznych – pisaliśmy.

SIERPIEŃ

* W sierpniu informowaliśmy, że profesorem belwederskim został dr hab. n. med. Marcin Zaniew, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami: Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej. Pod tym względem był to bardzo dobry dla nas rok. Profesorami zostali mianowani również dr hab. n. med. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii oraz dr hab. n. med. Emilian Snarski, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii.

* Od lokalnej firmy expondo Polska otrzymaliśmy w darze część wyposażenia pomieszczeń Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej. To m.in. aparat EKG, ciśnieniomierze, pulsoksymetry, stopery, kijki do nordic walking, maty do ćwiczeń, słowem ten drobniejszy, ale niezwykle ważny w procesie rehabilitacji sprzęt wartości ok. 10 tys. zł.

WRZESIEŃ

* Po 19 miesiącach od rozpoczęcia prac na terenie szpitala stanął budynek, w którym znalazły się kliniczne oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz okulistyki. Podczas uroczystego otwarcia podkreślano tempo prac, ale przede wszystkim poprawę warunków świadczonych usług medycznych, jaki i pracy personelu.

* Dzięki dotacji uzyskanej od zielonogórskiej firmy ADB możliwe było zainstalowanie i uruchomienie w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka systemu kolejkowego, który porządkuje przepływ pacjentów w izbach przyjęć i ułatwia pracę personelowi.

* XIV Uroczysta Gala Szpitala Uniwersyteckiego w zielonogórskiej Palmiarni była okazją do podziękowań zarówno pracownikom lecznicy, jak i osobom, które wyróżniły się w 2022 r. swoim wsparciem i życzliwością przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju naszego szpitala oraz poprawy leczenia naszych pacjentów.

PAŹDZIERNIK

* Po niespełna roku zakończyła się gruntowna przebudowa Centralnej Sterylizatorni. Potrzeba jej rozbudowy wynikała z tego, że na terenie szpitala rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka z nowym blokiem operacyjnym i salami cięć cesarskich.

* W połowie października Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło bardzo ważny dla nas konkurs. Nasz szpital znalazł się wśród 19 placówek, których wniosek w konkursie został rozpatrzony pozytywnie. Dotacja ma wynosić 243 mln zł i będzie przeznaczona na budowę Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.

* Lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej przeprowadzili skomplikowaną operację u trzytygodniowego noworodka, który urodził się z masywnym guzem twarzy i szyi.

* Lekarze Klinicznego Oddziału Neurochirurgii przeprowadzili po raz pierwszy zabieg przy pomocy i w asyście robota operacyjnego. – To ultranowoczesna metoda operacyjna, która w znaczący sposób poprawia precyzję pracy chirurga i bezpieczeństwo pacjenta – podkreślał dr n. med. Paweł Jarmużek, prof. UZ i kierownik oddziału.

LISTOPAD

* W listopadzie ruszyła przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To inwestycja niespotykana w historii lecznicy i taka, która w diametralny sposób zmieni to wszystko, co znajduje się między budynkami. Koszt to 47 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z programu „Polski Ład”, a 17 mln zł dorzuciło Województwo Lubuskie.

* W listopadzie w wyniku ogłoszonego postępowania przetargowego kupiliśmy robota operacyjnego da Vinci. Wartość zakupu robota to 14,5 mln zł, z czego 8 mln zł dofinansował Urząd Marszałkowski.

GRUDZIEŃ

* Firma Perceptus zajmująca się technologiami cyfrowymi przekazała nam 50 laptopów o łącznej wartości 125 tys. złotych. To kolejne wsparcie lecznicy przez tą zielonogórską firmę.

* Na Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny trafił niezwykle nowoczesny sprzęt. To wieża do przeprowadzania operacji laparoskopowych z torem wizyjnym 4K wraz z czterema zestawami narzędzi, a także zaawansowany aparat USG. To dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ponad 2 mln zł.