Data publikacji: 1 kwietnia 2022
PORÓD – INFORMACJE
Panie, które zastanawiają się, gdzie rodzić, zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce celem zapoznania się z 𝗕𝗹𝗼𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗣𝗼𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆𝗺 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗭𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮 𝗠𝗮𝘁𝗸𝗶 𝗶 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗸𝗮.
- W każdą środę, o godzinie 10.00 wykwalifikowany i uśmiechnięty personel przedstawia przyszłym mamom i ich partnerom nasze kolorowe sale porodowe oraz rooming-in, czyli oddział dla matek z dziećmi.
- Chęć udziału w spacerze zapoznawczym prosimy zgłosić pod numerem telefonu: 𝟱𝟯𝟯 𝟯𝟮𝟮 𝟯𝟭𝟲 lub 𝟱𝟯𝟳 𝟮𝟱𝟴 𝟵𝟮𝟲.
- Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.
Serdecznie zapraszamy!
- W porodzie rodzinnym mogą uczestniczyć osoby towarzyszące (ojciec dziecka lub inna osoba wskazana przez pacjentkę).
- Należy zrezygnować z porodu rodzinnego w przypadku gdy pojawią się objawy takie jak: katar, ból gardła, kaszel, duszności, gorączka, biegunka, utrata węchu i smaku.
- Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie Szpitala zachowuje bezpieczny dystans wobec innych osób poza rodzącą, zwłaszcza w traktach komunikacyjnych. W sali porodowej osoba towarzysząca zachowuje się zgodnie z poleceniami osoby prowadzącej poród.
- Osoba towarzysząca przebywa z położnicą 2 godziny po porodzie na Sali Porodowej na Sali Wybudzeniowej po cesarskim cięciu, ponadto również do 2 godzin w obszarze Rooming. W tym czasie osoba towarzysząca może kangurować dziecko.
CO MAMA POWINNA ZE SOBĄ ZABRAĆ DO SZPITALA
- dowód tożsamości,
- dokumentację ciąży
- przybory toaletowe
- ręcznik
- kapcie
- klapki pod prysznic
- szlafrok
- kubek i sztućce
- adres i telefon najbliższej rodziny
Rodzące podczas pobytu w szpitalu mogą korzystać z własnej odzieży w postaci bielizny, piżam, szlafroków i koszul nocnych lub innej odzieży wierzchniej.
Warto także zaznaczyć, że mamy najczęściej korzystają z koszul, które udostępnia w trakcie i po porodzie szpital oraz bielizny poporodowej. Na miejscu do dyspozycji pacjentek są również środki do dezynfekcji i jednorazowe maseczki.
Dokumenty i wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala:
Karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs – HBS Ag – badanie w kierunku WZW B – wykonane w ciąży, OWA, WR – odczyn Wassermanna – badanie w kierunku kiły, badanie na obecność paciorkowca grupy B (GBS), badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od lekarzy specjalistów np, okulisty, kardiologa.
Czynności zazwyczaj wykonywane u kobiet przyjmowanych do porodu:
Zebranie wywiadu ogólnego i ginekologicznego, badanie ogólne, przeprowadzenie badania położniczego wewnętrznego, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, omówienie planu porodu, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu są dostępne w trakcie porodu:
Aktywność fizyczna – ruch, pozycje wertykalne, masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, akupresura, aromaterapia, muzykoterapia
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu są dostępne w trakcie porodu:
Analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów, leki rozkurczowe
Poród do wody: Nie jest możliwy
Obecność osoby bliskiej w trakcie planowanego cesarskiego cięcia: Jest możliwa.
Poród siłami natury po cesarskim cięciu (ang. VBAC – Vaginal Birth After): Tak
Obecność douli: Tak. Doula może towarzyszyć rodzącej oraz osobie bliskiej.
Stanowiska do porodu: 4 jednoosobowe sale z węzłem sanitarnym
Pomocny sprzęt: prysznic, worek sako, piłka, stołek porodowy, materac
Sale po porodzie: 7 sal jednoosobowych i 5 sal 2-3 osobowych, wszystkie z węzłem sanitarnym
Pomoc laktacyjna: Na Odcinku Rooming pracują pielęgniarki oraz personel z oddziału neonatologii. Szpital dysponuje też jedynym w województwie Bankiem Mleka Kobiecego.
Możliwość konsultacji z psychologiem: Psycholog jest zatrudniony w Szpitalu i dostępny w godzinach 7:00 – 20:00 od poniedziałku do piątku.
Godziny odwiedzin: 15:00 – 18:00