Możliwość bezpłatnego wypożyczenia pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą

W naszym ośrodku kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup sprzętu, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia pompy insulinowej.

Program realizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Warto dodać, że osprzęt do pomp w okresie ciąży jest refundowany przez NFZ.

Zainteresowane kobiety prosimy o kontakt:

• Tel. 68/329 65 16 – Poradnia Diabetologiczna,
  • Tel. 68/329 63 69 – Pracownia Diabetologiczna, Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży, a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej. W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży. Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. Jacek Sieradzki, Profesor Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic. Fundacja WOŚP od 2004 roku zakupiła 1 776 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych i przekazała je do 38 ośrodków. W naszym Ośrodku aktualnie mamy do dyspozycji 25 wysokiej klasy pomp insulinowych wyposażonych w system Smart Guard, a również systemy ciągłego monitorowania glikemii.

Metodą leczenia zalecaną dla kobiet przygotowujących się do ciąży jest intensywna insulinoterapia. Polega ona na kilkukrotnych wstrzyknięciach insuliny w ciągu dnia przy pomocy wstrzykiwaczy insuliny, czyli penów, bądź stosowaniu osobistych pomp insulinowych.

Pompa insulinowa jest ogromnym ułatwieniem przy planowaniu ciąży. Najnowsze modele pomp zapewniają nie tylko precyzyjne dawkowanie insuliny, ale również na bieżąco mierzą cukier, pokazując jednocześnie tendencje zmian poziomów glukozy – czy cukier spada, czy rośnie i jak szybko te zmiany się dokonują. Dzięki temu łatwo i szybko można zmodyfikować leczenie, oraz właściwie zaplanować dietę i aktywność fizyczną.

Przeczytaj o programie na stronie WOŚP >>