Pomoc psychologiczna udzielana w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Kto może skorzystać z pomocy psychologicznej?
Z pomocy psychologicznej może skorzystać każdy pacjent hospitalizowany w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Opieką psychologiczną mogą być również objęte rodziny pacjentów oraz inne osoby bliskie przez nich wskazane.

Jak skorzystać z pomocy psychologicznej?
Pacjenci przebywający na poszczególnych oddziałach mogą poprosić o rozmowę z psychologiem lekarza prowadzącego lub pracujący tam personel medyczny. Z psychologiem obejmującym opieką dany oddział pacjent może skontaktować się także bezpośrednio korzystając z numeru telefonu znajdującego się na tablicy informacyjnej oddziału. Rodzina pacjenta może prosić o rozmowę z psychologiem dzwoniąc na oddział, na którym bliski przebywa.
Pomoc psychologiczna na oddziałach szpitalnych jest udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00-20.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej?
Doświadczenie choroby somatycznej może dezorganizować wiele obszarów naszego życia i dotykać wszystkich członków rodziny. Sam fakt hospitalizacji wzbudza często trudne emocje i wywołuje stres. W chwili zagrożenia naszego życia i/lub zdrowia rzeczą naturalną jest doświadczanie lęku, smutku, żalu, rozdrażnienia czy złości. Zanim zaadoptujemy się do nowej sytuacji zdrowotnej natężenie towarzyszących emocji może być trudne do zniesienia i stwarzać dyskomfort. Jeśli dotychczas stosowane sposoby radzenia sobie nie przynoszą pożądanych rezultatów, a doświadczamy obniżenia samopoczucia, zamartwiania się, poczucia braku sensu, zagubienia, osamotnienia i niezrozumienia, bądź zauważymy wcześniej nieobecne trudności z myśleniem, pamięcią, czy koncentracją uwagi – warto rozważyć kontakt z psychologiem.

Czego spodziewać się w kontakcie z psychologiem?
Celem pomocy psychologicznej jest towarzyszenie, wspieranie i psychoedukacja na każdym etapie leczenia. Rodzaj udzielanej pomocy jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny. Rolą psychologa jest pomoc w uwalnianiu towarzyszących emocji, zmniejszaniu ich intensywności, wspomaganie w procesie adaptacji do sytuacji medycznej i czekających pacjenta zmian. Podejmowane działania oraz stosowane techniki dążą do przywrócenia równowagi psychicznej pacjenta.

Zespół psychologów

• mgr Barbara Łysiak, Kierownik Poradni Psychologicznej, specjalista psycholog kliniczny, tel: 68 32 96 492, e-mail: b.lysiak@szpital.zgora.pl
  • mgr Regina Barancewicz psycholog, neurologopeda
  • mgr Anna Dolińska psycholog, psychoonkolog