Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Bank Mleka Kobiecego

O nas

Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach „Programu polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin  ZA ŻYCIEM  na lata 2017 – 2021” w zakresie zadania: odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt. Pomysłodawcą inicjatywy jest Kliniczny Oddział Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przy wsparciu Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Koordynatorem Banku Mleka jest kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii lek. med. Marzena Michalak-Kloc.

To pierwsza taka placówka w województwie Lubuskim.

Pracownicy:
Doradcy laktacyjna
Martyna Blask

Lekarze konsultanci
dr n. med. Marzena Michalak – Kloc
lek. med. Karolina Płomińska
lek. med. Paula Wojciechowska-Gondek

Pracownik Laboratorium
mgr Kamila Towpik
mgr Karolina Kołaczkiewicz

O fundacji Bank Mleka Kobiecego

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w społeczeństwie, a zwłaszcza w  środowisku medycznym  ideę dzielenia się pokarmem kobiecym. Pokarm, przygotowany w Banku Mleka jest przebadany i przygotowany zgodnie  z zaleceniami WHO/UNICEF.

Fundacja upowszechnia wiedzę na temat wartości pokarmu kobiecego oraz stosowania terapii żywieniowej mlekiem matki w warunkach szpitalnych. Fundacja jest podmiotem wdrażającym w szpitalach w całej Polsce program „Mleko Mamy dla wcześniaka” , który ma na celu zwiększenie dostępu do mleka kobiecego dzieciom chorym i długo hospitalizowanym.

http://www.bankmleka.pl/

Dla rodziców

Idea Banku Mleka Kobiecego

Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie pokarmem naturalnym dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.

Bank Mleka to laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem  mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń.  Mleko jest bezpiecznie przechowywane, pasteryzowane i kontrolowane, aby było odpowiednim pokarmem dla małych pacjentów.

Żywienie dzieci chorych, a zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem z Banku sprawia, że wszyscy potrzebujący mają możliwość skorzystać z dobrodziejstw karmienia naturalnego. Takie postępowanie jest zgodne z najnowszymi rekomendacjami AAP (ang. American Academy of Pediatrics, 2012) oraz wspólną Rezolucją WHO i UNICEF, zgodnie z którą: „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt” (WHO & UNICEF Join Statement, 1980) oraz stanowiskiem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia) z 2014 r.

Wartość mleka kobiecego i karmienia piersią

Wyłączne karmienie piersią jest najlepszym i rekomendowanym sposobem żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia (WHO 2002, AAP 2005, ESPAGIAN 2209.   Mleko ludzkie jest substancją wyjątkową, unikalną i najlepszą dla żywienia niemowląt  (AAP 2005). Jest  precyzyjnie dostosowane do potrzeb żywieniowych dziecka na różnych etapach rozwoju.

W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, z ciąż i porodów wysokiego ryzyka karmienie naturalne jest szczególnie istotne. WHO i UNICEF, Amerykańska Akademia Pediatrii oraz naukowe towarzystwa żywieniowe uznały nadrzędność pokarmu matki w żywieniu dziecka przedwcześnie urodzonego  w stosunku do mieszanek sztucznych opartych na mleku krowim.

Wśród zalet karmienia wcześniaków i dzieci chorych  mlekiem kobiecym wyróżnia się następujące korzyści:

  • szybsze dojrzewanie jelit, dzięki obecności w pokarmie czynników troficznych i aktywnych enzymów,
  • lepsza tolerancja pokarmu, co umożliwia skrócenie czasu żywienia pozajelitowego i szybsze usunięcie cewników centralnych,
  • skrócenie czasu opróżnienia żołądka,
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia martwiczego zapalenia jeslit, sepsy oraz innych zakażeń,
  • prawidłowe wzrastanie , w tym znaczenie lepszy rozwój i dojrzewanie siatkówki oka– profilaktyka retinopatii wcześniaczej,
  • lepszy rozwój zdolności poznawczych, w tym uzyskanie lepszego wskaźnika IQ w przyszłości,
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia chorób serca, anemii, alergii, cukrzycy w przyszłości,
  • działanie przeciwnowotworowe.

Flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest unikalnym i nieodzownym elementem dobrostanu dziecka tzw. mikrobiom.

Chcę zostać dawczynią – warunki i procedura

Dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa, to znaczy, że dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji z tytułu oddawania swojego mleka. Jednak jest wyposażana w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu.

Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na następujące badania krwi:

  • HIV,
  • zapalenia wątroby typu B i C ,
  • kiły,

Dodatkowo wykonywane jest badanie mikrobiologiczne mleka dawczyni.

Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę (jak kawa, herbata, cola), przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na ostrą lub przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania pewnych leków), choruje na gruźlicę, przyjmowała hormon wzrostu, była w ostatnim okresie szczepiona przeciw niektórym chorobom oraz miała wykonywaną transfuzję krwi w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Kontakt

BANK MLEKA KOBIECEGO
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Kliniczny Oddział Neonatologii (CZMiD II PIĘTRO)
Poniedziałek – piątek  9:00 – 13:00,                                  
Tel. 730711767, 683000763
e-mail: k.kolaczkiewicz@szpital.zgora.pl