Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 17 lutego 2020

Program Badań Prenatalnych

Fot. Pixabay

Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze realizuje w ramach umowy z LOW NFZ program badań prenatalnych. To kolejny krok ku temu, aby przyszłe mamy mogły u nas uzyskać kompleksową opiekę.

Ryzyko urodzenia dziecko z wadą wrodzoną rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Tymczasem tzw. późne ciąże stanowią już 8-10% wszystkich porodów. Warto jednak wiedzieć, że większość wad genetycznych można wykryć już w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka prenatalna. 

Nasz szpital ma odpowiedni sprzęt, bazę, a przede wszystkim wyszkoloną kadrę, aby realizować Program Badań Prenatalnych.

Dla kogo  program?

Dla kobiet, które spełniają jeden lub kilka z poniższych warunków:
–    wiek powyżej 35 lat (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat)
–    w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu lub dziecka;
–    lekarz stwierdził wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
–    lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową
–    w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych był nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Ważne!

Program Badań Prenatalnych może objąć każdą pacjentkę skierowaną do naszej poradni w odpowiednich ramach czasowych: między 11-14 tygodniem ciąży oraz 18-23 tygodniem. Nikt nie odejdzie bez konsultacji lekarza specjalisty.

Dodatkowo w Poradni Patologii Ciąży skonsultowana będzie także każda pacjentka, u której płodu podejrzewane są nieprawidłowości bez względu na ramy czasowe wyznaczone dla badań prenatalnych.

Co obejmuje program?

Program Badań Prenatalnych obejmuje dwie wizyty.
Pierwsza pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, podczas której oceniane są w ultrasonografii u płodu markery wskazujące na możliwość wystąpienia wady genetycznej oraz pobierana jest krew od pacjentki. Następnie na podstawie wyniku badania usg i wyniku oceny poziomów białka PAPP-A i beta HCG z krwi pacjentki kalkulowane jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u płodu
Druga wizyta pomiędzy 18 a 23 tygodniem obejmuje ocenę anatomii płodu (również badanie USG).
W ramach programu w szpitalu wykonana zostanie również amniopunkcja genetyczna w przypadku nieprawidłowego wyniku testu podwójnego. Co ważne – diagnostyka inwazyjna nie jest zarezerwowana tylko dla pacjentek diagnozowanych w naszym szpitalu, ale dla wszystkich ciężarnych, które tego wymagają i zostaną skierowane przez innych lekarzy.

Jak skorzystać z programu?

Rejestrując się pod numerem telefonu : 533 322 316 lub 537 258 926

Oczywiście, konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę– bez względu na to, czy ciąża jest prowadzona w poradni na NFZ czy w gabinecie prywatnym. Na skierowaniu potrzebna jest pieczątka nagłówkowa – poradni lub gabinetu oraz pieczątka lekarza, a także krótka informacja, dlaczego pacjentka jest kierowana.

Zapraszamy lekarzy do współpracy

Poniżej do pobrania skierowanie do naszego szpitala na badania w ramach programu: