Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 13 czerwca 2023

Z łydki do twarzy. Zaawansowana rekonstrukcja onkologiczna

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pod kierunkiem dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego, prof. UZ, odbyła się po raz pierwszy operacja polegająca na rozległym usunięciu raka obejmującego język, jamę ustną oraz naciekającego żuchwę pacjenta.

Jak wyjaśnia prof. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii zielonogórskiego szpitala, tak rozległa resekcja wymagała bardzo złożonej i skomplikowanej operacji rekonstrukcyjnej. Do uzupełnienia ubytku operacyjnego, wykorzystano złożony płat kostno-skórno mięśniowy pochodzący z kończyny dolnej pacjenta.

– Kość strzałkowa kończyny dolnej, po pobraniu i starannym dopasowaniu do ubytku żuchwy opartym na analizie obrazu 3D tomografu komputerowej, została za pomocą tytanowej płytki umiejscowiona w miejscu ubytku. Do rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej posłużył mięsień i płat skórny z łydki – mówi prof. Golusiński. – Następnie naczynia płata zostały pod mikroskopem zespolone z naczyniami szyi, dzięki temu tkanka otrzymała własne unaczynienie w nowym miejscu – dodaje.

Operacje rekonstrukcyjne z zastosowaniem płatów kostnych należą do najbardziej zaawansowanych zabiegów w chirurgii onkologicznej głowy i szyi. Nasz szpital dołączył do ośrodków, które wykonują takie operacje.

68 -letni pacjent czuje się dobrze i niebawem opuszcza szpital. Oczekuje go jeszcze radiochemioterapia. 

W operacji wzięli udział:

  • dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ
  • Lek. Sebastian Kamiński
  • Lek. Kamil Czechowski
  • Lek. Aleksandra Lew
  • Lek. Mateusz Wasylkowski
  • Lek. Lidia Makowiak-Świgło (anestezjolog)