Data publikacji: 9 lipca 2019

Wybitny specjalista wesprze pediatrię naszego szpitala

Miło nam poinformować, że kadrę medyczną naszego szpitala zasilił prof. dr hab. n. med. Józef Ryżko – wybitny specjalista gastroenterologii dziecięcej. Oddział pediatrii poszerzy w związku z tym dziecięcą diagnostykę o tę endoskopową. To bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście powstającego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Cieszy nas to tym bardziej, że specjalistów gastroenterologii dziecięcej jest w naszym kraju zaledwie około 50, a jeden z nich – i to wybitny – będzie leczył najmniejszych pacjentów właśnie u nas.

– Do tej pory mniejsze dzieci po wstępnych diagnozach były wysyłane do ośrodków w Poznaniu i Wrocławiu. Teraz, m.in. dzięki wsparciu pana profesora, badania te będą wykonywane w Zielonej Górze – mówi dr. hab. n. med. Marcin Zaniew, zastępca kierownika zielonogórskiej pediatrii. Profesor będzie prowadził konsultacje medyczne i kilka razy w miesiącu osobiście leczył w naszym szpitalu. Z jego wiedzy naukowej korzystać będą także studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, ponieważ zasili kadrę naukową tej uczelni.

Czym zajmuje się gastroenterolog dziecięcy? Przede wszystkim schorzeniami i dysfunkcjami układu trawiennego u dzieci i młodzieży do 18 r.ż. M.in. coraz częściej występującymi u najmłodszych bólami brzucha, biegunkami, niedożywieniem, czy zaburzeniami wzrastania.

Dr Józef Ryżko jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1971-79 pracował w zielonogórskim szpitalu, gdzie zdobywał specjalizację z dziedziny pediatry pod kierunkiem uznanego autorytetu dra Zbysława Kopyścia.

Jest specjalistą II stopnia z pediatrii, gastroenterologii i gastroenterologii dziecięcej. Przez 37 lat prof. Ryżko pracował w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, gdzie m.in. pełnił funkcję kierownika Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. W 1998 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2005 – 2018 był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Rzeszowskim, obecnie wykłada na w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Jest autorem i współautorem wielu publikacji dziedziny medycyny, w tym akademickich podręczników.

– Bardzo się cieszę, iż po tylu latach udało mi się wrócić zawodowo do Zielonej Góry – podkreśla. – Zielona Góra była kiedyś potęgą w pediatrii i myślę, że będzie też i teraz.

Na zdjęciu: prof. Józef Ryżko z kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii lek. med. Kazimierą Kucharską-Barczyk oraz prof. UZ, Marcinem Zaniewem z-cą kierownika oddziału.