Data publikacji: 27 stycznia 2023

Większe bezpieczeństwo i więcej pacjentów. Po prostu nowy akcelerator!

Fot. Varian

Dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia oraz Urzędu Marszałkowskiego możliwy był zakup i instalacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze akceleratora używanego w radioterapii. Koszt to blisko 11,5 mln zł. Dzięki temu urządzeniu leczenie będzie nie tylko bardziej komfortowe, ale obejmie większą liczbę pacjentów, w tym również dzieci.

Koszt całej inwestycji, tj. zakup nowego akceleratora oraz dostosowanie pomieszczeń, to dokładnie 11 402 340 zł, z czego zakup akceleratora to 9 500 760 zł, a dostawa, instalacja oraz koszt dostosowania pomieszczenia to 1 901 580 zł. Na zakup urządzenia szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości 8,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia w ramach konkursu na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej w zakresie zadania pn.: „Doposażenie zakładów radioterapii”. Pozostałą kwotę na akcelerator oraz na dostosowanie pomieszczeń szpital otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. To 2 892 760 zł (w tym dopłata do akceleratora to 997 457,49 zł, pozostała kwota została przeznaczona na dostosowanie pomieszczeń).

Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego, wyraziła przekonanie, że nowy akcelerator z pewnością będzie dobrze służył i pomagał w leczeniu nowotworów w naszym regionie. Podkreśliła też, że pomoc w zakupie tego sprzętu wpisuje się w strategię wsparcia ochrony zdrowia w woj. lubuskim. – Przeznaczymy na to w tym roku ponad 200 mln zł. To bardzo dobry rok dla zdrowia Lubuszan. Zdrowie jest na drugim miejscu po transporcie, jeśli chodzi o wydatki w najbliższych miesiącach – powiedziała.

Dr Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala, dziękował za wsparcie. – Jak zwykle mogliśmy na państwa liczyć. Dziękuję też za środki, które uzyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia. Potrzebne były jednak jeszcze dodatkowe pieniądze na prace instalacyjne, na przystosowanie pomieszczenia i te łącznie blisko 3 mln zł otrzymaliśmy właśnie z samorządu. Jeszcze raz dziękuję.

O samym akceleratorze mówiła dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – To aparat o zupełnie odmiennej konstrukcji. Dzięki nowoczesnej bryle i technologii możemy skrócić czas napromienienia jednego pacjenta. Do tej pory jedna sesja trwała od 15 do 30 minut, co było niezwykle uciążliwe dla chorego, bo musiał leżeć przez ten czas w jednej, niezmiennej pozycji. Na tym aparacie taka ekspozycja powinna wynosić zaledwie od 5 do 10 minut. Nowocześniejszy jest też system obrazowania. Pozwoli nam to leczyć nawet kilkaset więcej osób w ciągu roku. Kolejna sprawa, to możliwość napromieniana dzieci. To bardzo ważne, ponieważ otwieramy onkologię dziecięcą w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Rodzice nie będą już musieli jeździć do innych ośrodków – podkreśliła.

Akcelerator medyczny liniowy niskoenergetyczny (Halcyon firmy Varian) to nowatorska konstrukcja, w której priorytetem jest komfort i bezpieczeństwo pacjenta. To technologia, która umożliwia szybszą niż dotychczas realizację leczenia – pacjent spędza zdecydowanie mniej czasu na stole terapeutycznym. Dodatkowo, dzięki niezwykle precyzyjnemu systemowi obrazowania radiologicznego, leczenie staje się jeszcze dokładniejsze i bezpieczniejsze dla chorego. Skrócenie czasu radioterapii ma bowiem ogromne przełożenie na precyzję zdeponowanej dawki. Konstrukcja eliminuje także poruszanie się elementów aparatu wokół pacjenta. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort leczenia, ograniczono do minimum hałas towarzyszący pracy urządzenia.

Nowy akcelerator zastąpi używane od 2012 r. urządzenie. Po uzyskaniu zgody Państwowej Agencji Atomistyki akcelerator będzie działał w ramach Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od marca br. Szpital posiada jeszcze dwa akceleratory działające od 2016 i od 2017 r. Rocznie na aparatach wykonuje się ponad 20 tys. sesji napromieniania pacjentów.