Data publikacji: 6 października 2020
Ważny aparat w naszym szpitalu. Pomoże w walce z rakiem
W naszym szpitalu odbyło się spotkanie poświęcone przekazaniu w użyczenie przez powołaną niedawno Fundację Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy unikatowego w skali kraju urządzenia, dzięki któremu znacznie poprawimy jakość i skuteczność leczenia raka.
Pierwszy przekazany w użyczenie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze sprzęt o wartości 34 tys. euro to IC-FLOWTM Imaging System Diagnostic Green. Urządzenie (unikatowe w skali kraju) to wysokiej rozdzielczości system do wizualizacji tkanek przy użyciu barwnika indocyjanowego jako źródła światła, wykorzystujący bezpieczny w użytkowaniu zestaw diod LED, a nie laserowe źródła światła gwarantując uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów wybarwionych tkanek.
O tym, jak ważny to sprzęt mówił dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, który przed wszystkim dziękował Fundacji CHOP za podjęte działania. – To pierwsze urządzenie w Polsce o tych parametrach. Dzięki niemu możemy ocenić ukrwienie tkanek w trakcie zabiegów, a to klucz do dobrego gojenia. W istotny sposób wpłynie to na zmniejszenie powikłań po dużych operacjach – podkreślił. Dodał, że tego typu aparaty od 5 lat stają się standardem w USA i krajach Europy Zachodniej. – Cieszy, że dzięki Fundacji CHOP mamy to urządzenie w zielonogórskim szpitalu – zaznaczył.
Prezes Zarządu szpitala, dr Marek Działoszyński przypomniał, że nowotwory dotykają bardzo dużą część populacji, stąd istnieje potrzeba doposażania lecznicy w dobry sprzęt, tak, by lekarze, którzy są tutaj już na europejskim poziomie, pracowali z odpowiednimi urządzeniami. – W życiu szpitala są momenty, kiedy możemy się spotkać z ludźmi dobrej woli, którzy chcą wspierać służbę zdrowia. Tak właśnie jest w przypadku fundacji CHOP, która zapewniła nam bardzo istotny sprzęt. Serdecznie dziękujmy za możliwość korzystania z tej aparatury – powiedział.
Daniel Hrehorecki, prezes zarządu, fundator i założyciel fundacji z ramienia firmy CENTRUM KOMINA, podkreślił, że udzielone wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie obecność w szpitalu znakomitego fachowca, jakim jest prof. Dawid Murawa. – Poukładał na nowo oddział chirurgii onkologicznej, który ma obecnie znakomite rezultaty pracy. Przyjeżdżają tu pacjenci z całej Polski. Dlatego chcemy się przyczynić do wzmocnienia potencjału leczenia raka w regionie, a także w kraju. Powołaliśmy wspólnie z państwem Mowczan z firmy Arpol, Fundację CHOP po to, by zmobilizować środowisko przedsiębiorców do zakupu najnowocześniejszego sprzętu, który wspomoże lekarzy do walki z rakiem – powiedział.
– Onkologia jest zawsze w wielkiej potrzebie, dlatego jako firma rodzinna i zielonogórska zdecydowaliśmy się pomóc właśnie Szpitalowi Uniwersyteckiemu – dodała Kamilla Mowczan – członek zarządu, fundator i założyciel fundacji z ramienia firmy ARPOL, która od początku trwania pandemii wsparła nasz szpital kwotą ponad 100 tys. zł. Na płaszczyźnie prawnej inicjatywę wsparła Hanna Rubaszewska, członek zarządu Fundacji. – Z ogromną przyjemnością przyjęłam zaproszenie do działań w tak szczytnym celu i jestem pewna, że nasza współpraca będzie się dobrze układała – zapewniła.
Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy jest organizacją non-profit i zajmuje się zbieraniem środków w celu zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego wykorzystywanego w leczeniu raka. Sprzęt fundacji jest bezpłatnie użyczany szpitalom.
Mentorem fundacji jest wybitny w skali europejskiej chirurg – prof. Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Fundacja zachęca wszystkich do współpracy – zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jak podkreślają jej założyciele – wspólne zaangażowanie pozwoli uratować życie wielu naszych bliskich i znajomych. Rak dotyczy lub będzie dotyczyć niestety prawie każdej polskiej rodziny.
Podajemy konta bankowe fundacji:
- konto złotówkowe – PL58 1140 2004 0000 3602 8049 5283
- konto w EUR – PL08 1140 2004 0000 3712 1196 9674