Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 30 listopada 2021

Wąsy i badania

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W ostatni dzień listopada na konferencji prasowej podsumowaliśmy akcję „Movember”, w ramach której do końca roku za darmo przebadamy 200 panów, a znane osoby przez miesiąc zapuszczały wąsa. To w celu uświadomienia, jak ważna w przypadku męskich nowotworów jest profilaktyka.

„Movember” to zbitka angielskich słów moustache – wąsy i november – listopad. Pod tą nazwą od 2004 r. organizowana jest na całym świecie coroczna akcja, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty. W jej ramach znane osoby zapuszczają w listopadzie wąsy.

Od 2012 r. akacja organizowana jest także w Polsce, a w tym roku z naszej inicjatywy przyłączyli się do niej marszałkowie, burmistrzowie, prezesi, radni, dyrektorzy, lekarze, poseł i senator RP, a także szefostwo szpitala.

Przed wszystkim, w ramach akcji 200 osób po 50. roku życia ma do grudniu możliwość przeprowadzenia w naszym szpitalu darmowych badań badania PSA z krwi związanych z profilaktyką raka prostaty. W zorganizowaniu badań pomocne były firmy Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. oraz Abbott Laboratories Poland.

Podczas konferencji prasowej kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii dr n. med. Marek Szwiec  podkreślił, że rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u mężczyzn. – W 2018 r. w woj. lubuskim mieliśmy około 350 rozpoznań. Panowie powinni zwracać uwagę na wszelkie objawy związane z zaburzeniem oddawania moczu – apelował lekarz i dodał, że badać powinni się już mężczyźni już po 40. roku życia, a już na pewno po 50.

Prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński poinformował, że zapuszczanie wąsa w ramach akcji profilaktycznej „Movember” ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność badania się, czyli zapobiegania chorobie i tworzenia warunków do tego, by lekarze mieli szansę skutecznie leczyć pacjentów. – Tą akcją chcemy pomóc mężczyznom w podjęciu decyzji o badaniach – podkreślił.

Prezes szpitala, Marek Działoszyński i senator RP Wadim Tyszkiewicz

– Robię badania i nie wstydzę się, a jeszcze niedawno wstydziłem się tego – zaznaczył Wadim Tyszkiewicz, senator RP. – Gdyby choroby były wykrywane na wczesnym etapie, z pewnością łatwiej byłoby je leczyć, a umieralność w Polsce byłaby zdecydowanie mniejsza. Nawet jeśli jedno życie zostanie w skutek tej akcji uratowane, to warto było zapuszczać wąsa – zauważył.

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn powiedział, że nie trzeba było go do akcji Movember namawiać i sam również bada się od kilku lat. Przypominają mu o nich dwie kobiety – żona i lekarka rodzinna. Zaproponował, żeby tego typu badania były w przyszłości obowiązkowe.

Red. Artur Łukasiewicz z „Gazety Wyborczaj” zdradził, że w listopadzie chętnie zapuszczał wąsa, bo jest to – jak zaznaczył – męskie i zdrowe. – Więcej takich akcji! Będę namawiał wszystkich do badań – obiecał.

W ramach akcji „Movember” na konferencji pojawili się wąsaci:

Rafał Adamczak – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego, Paweł Jagasek – burmistrz Kożuchowa, Edward Jakubowski – dyrektor WORD Zielona Góra, Sławomir Kotylak – radny miasta Zielona Góra, Artur Łukasiewicz – redaktor naczelny oddziału zielonogórsko-gorzowskiego Gazety Wyborczej, Janusz Rewers – radny miasta Zielona Góra, Stanisław Tomczyszyn – wicemarszałek woj. lubuskiego, Wadim Tyszkiewicz – senator RP.

Z ramienia szpitala w akcji wzięli udział:

Dr Marek Działoszyński – Prezes Zarządu, lek. Antoni Ciach – Dyrektor ds. Lecznictwa, lek. Emil Korczak – Lekarz Naczelny, dr n. med. Marek Szwiec – kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii oraz Sebastian Ciemnoczołowski – główny specjalista ds. rozwoju

Do akcji „Movember” przyłączyli się również, lecz z powodu obowiązków zawodowych nie mogli pojawić się na konferencji:

Marek Cebula – burmistrz Krosna Odrzańskiego, Tadeusz Jędrzejczak – członek zarządu woj. lubuskiego, Sławomir Kowal – przewodniczący klubu Bezpartyjni Samorządowcy Sejmiku Woj. Lubuskiego, Mirosław Marcinkiewicz – wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego, dr hab. n. med. Dawid Murawa – kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Waldemar Sługocki – poseł RP, Wojciech Sołtys – burmistrz  Sulechowa, Robert Surowiec – wiceprezes zarządu szpitala w Gorzowie Wlkp. oraz Radosław Wróblewski – radny miasta Gorzów Wlkp.