Data publikacji: 30 listopada 2022

„Warto jest pomagać” zebrało pieniądze na sprzęt dla unikalnej pracowni w CZMiD

Zielonogórskie stowarzyszenie „Warto jest pomagać” przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na potrzeby pacjentów Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Zebrana kwota ponad 60 tys. zł pozwoliła na kupno sprzętu dla Pracowni Urodynamiki i Uroterapii działającej w ramach Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Zbiórka pieniędzy na CZMiD rozpoczęła się w 2018 r. jeszcze przed pandemią. Część środków zebrano podczas świątecznego koncertu organizowanego przez Stowarzyszenie w 2019 r., część pochodzi z wpłat osób, które nie przechodzą obojętnie wobec losu chorych dzieci.

Zebrane przez stowarzyszenie pieniądze przeznaczone zostały na kupno urządzenie do elektrostymulacji oraz biofeedbacku wartości 56 660 zł wraz oprzyrządowaniem (laptop, elektrody za 4 338 zł) oraz 12 sztuk przenośnych dwukanałowych elekrostymulatorów TENS za w sumie 2 830 zł.

Grzegorz Hryniewicz, prezes stowarzyszenia „Warto jest pomagać”, na zorganizowanym w CZMiD briefingu prasowym podkreślił, że tak naprawdę pomoc była możliwa dzięki zaangażowaniu mieszkańców Zielonej Góry. – To im z całego serca należy podziękować – zauważył. Dodał, że pieniądze na CZMiD są cały czas zbierane, tak, by doposażać to ważne miejsce. – Kolejne pieniądze już wpłynęły. To blisko 10 tys. zł z 1 proc. podatku za ubiegły rok – poinformował. Zachęcił też, by w przyszłym roku przekazywać, tym razem 1,5 proc. z podatku, na wyposażenie CZMiD.

Emil Korczak, lekarz naczelny szpitala, dziękował stowarzyszeniu za wsparcie w imieniu zarządu szpitala. – Dzięki temu mamy możliwość oferowania dzieciom nowych metod terapeutycznych. W Centrum tworzymy nową jakość i ta inicjatywa wychodzi temu naprzeciw.

Dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej podkreślał wagę otrzymanego sprzętu. – Rok temu ruszyliśmy z uroterapią. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się otworzyć poświęconą temu pracownię – jedyną w tym regionie i jedną z kilku w kraju – poinformował. Akcentował również, jak bardzo powszechny jest problem związany z zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych. – Aż 16 proc. dzieci poniżej piątego roku życia moczy się w nocy, a 9 proc. do siódmego roku życia. Wśród dorosłych to 1 proc.

– Cieszymy się bardzo, że jesteśmy kolejnym ośrodkiem w kraju oferującym tego typu terapię. To niezwykle wzmacnia, rozbudowuje i zwiększa ofertę naszego ośrodka nefrologii i urologii dziecięcej. Ten sprzęt przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentami z tego typu zaburzeniami. Dziękujemy bardzo ofiarodawcy – powiedział dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami: Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej.

Aparaty na pomoc dzieciom

Od października 2021 r. w ramach Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej działa Pracownia Urodynamiki i Uroterapii. Są to dość nowatorskie dziedziny; w Polsce zajmuje się nimi zaledwie kilka ośrodków. Pracownia prowadzi rehabilitację dolnych dróg moczowych u dzieci powyżej szóstego roku życia, które mają problem z oddawaniem moczu. To przede wszystkim leczenie bez użycia metod chirurgicznych i farmakologicznych.

Jak ważny jest to sprzęt dla dzieci wyjaśnia fizjoterapeutka mgr Katarzyna Klikowicz z Pracowni Urodynamiki i Uroterapii. – W uroterapii wykorzystujemy różne techniki pracy z pacjentem. Jedną z nich jest technika biofeedbacku, czyli informacji zwrotnej. Dzięki niej jesteśmy w stanie ocenić w czasie rzeczywistym, czy pacjent wykonuje ćwiczenia prawidłowo i czy angażują odpowiednie partie mięśniowe – tłumaczy.

Aparat, które szpital otrzymał dzięki zbiórce stowarzyszenia „Warto jest pomagać”, umożliwia w atrakcyjny sposób uczyć napinania i rozluźniania mięśni głębokich dna miednicy. – Z użyciem specjalnych programów komputerowych (gier przystosowanych dla dzieci), możliwa jest wizualizacja procesów fizjologicznych oraz lepsze ich zrozumienie, dzięki czemu dziecko odzyskuje kontrolę nad swoim pęcherzem. Ta metoda jest szczególnie polecana dzieciom z dysfunkcją mikcji, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czy nietrzymaniem moczu powodowanym śmiechem – wyjaśnia.

Stowarzyszenie „Warto jest pomagać” kupiło także 12 przenośnych aparatów, które umożliwiają przeprowadzanie terapii domowych prądami TENS. – Dla dzieci, u których występuje nietrzymanie moczu z parć naglących czy pęcherz nadreaktywny, dedykowana jest terapia z wykorzystaniem elektrostymulacji prądami TENS. Poprzez stymulację układu nerwowego prądem o niskich częstotliwościach jesteśmy w stanie zmniejszyć aktywność części układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcze mięśnia mającego wpływ  na usuwanie moczu z pęcherza – mówi Katarzyna Klikowicz.

Jeśli twoje dziecko ma tego typu problemy, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do naszej Poradni Nefrologicznej dla Dzieci lub Poradni Urologicznej dla Dzieci.