Data publikacji: 30 sierpnia 2019

Walka z Klebsiellą. Na co szpital wydaje pieniądze

W związku z pojawieniem się ognisk bakterii Klebsiella pneumoniae NDM Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze kupuje nie tylko odpowiednie środki, które podnoszą standard sanitarny lecznicy, ale również specjalistyczny i kosztowny sprzęt, dzięki któremu można zdecydowanie szybciej diagnozować pacjentów. Zakupy te są możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Sejmiku Wojewódzkiego oraz Rady Miasta Zielona Góra.

Po wykryciu ognisk bakterii Klebsiella pneumoniae NDM  Zarząd Szpitala na początku sierpnia 2019 r. podjął decyzję o sprowadzeniu w trybie pilnym systemu do szybkiej genetycznej identyfikacji patogenów alarmowych. Aparat GeneXpert Real Time PCR pozwala na szybkie diagnozowanie pacjentów. Dzięki temu czas diagnostyki został skrócony do około godziny Bez pomocy urządzenia na wyniki badań czekało się około 48 godzin. Pierwotnie jednostanowiskowy aparat trafił szpitalnego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w formie umowy dzierżawy.

Dzięki wsparciu radnych Sejmiku Wojewódzkiego, którzy 12 sierpnia 2019 r. na walkę z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM przeznaczyli 500 tys. zł, podjęto decyzję, by Aparat GeneXpert Real Time PCR (o lepszych parametrach, bo już czterostanowiskowy) o wartości 228 tys. zł wykupić na własność. Pozwoli to zmniejszyć o 10 proc. koszty testów jednorazowych niezbędnych do wykonywania badań. Jeden test na jednego pacjenta to koszt 200 zł.

W ramach wykorzystania dotacji Sejmiku Wojewódzkiego w trybie pilnym napisane zostały również wnioski z prośbą o sfinansowanie zakupu dodatkowych aparatów: Systemu satelitarnego do posiewu krwi BD BACTEC FX40 wartości ponad 46,5 tys. zł oraz stacji uzdatniania wody AquaBplus 2000 / AquaBplus B2 1500 wartości 241 tys. zł – oczekujący wcześniej projekt, który w sytuacji zagrożenia bakterią stał się niezbędny.

Zakup został potraktowany w trybie pilnym. Firmy otrzymały już wnioski i zlecenia zakupów i są w trakcie  sprowadzania aparatury do szpitala. – W przypadku gdyby proces dostarczenia aparatów miał się opóźnić firmy udostępnią  aparaty demo na zastępstwo do czasu dostaw docelowych sprzętów. Wszystko po to, by jak najszybciej wdrożyć aparaturę do działania – wyjaśnia Kornelia Zaborowska, kierownik Działu Aparatury Medycznej.

Szczególnie istotny jest zakup stacji uzdatniania wody. W szpitalach woda najwyższej jakości jest niezbędna do wielu procesów i zastosowań m.in. w salach operacyjnych, laboratoriach, stacjach dializ. Naszym priorytetem jest zapewnienie rozwiązania, które spełniają niezbędne normy dotyczące procesów uzdatniania wody. Obecnie posiadana przez szpital stacja uzdatniania wody jest bardzo wyeksploatowana. Niezbędna jest jej przebudowa i modernizacja, co miało duży wpływ na decyzję o jej zakupieniu.

Szpital jest także zainteresowany zakupem systemu BD MALDI Biotyper wartości 843 tys. zł. System tego typu, który zapewnia szybką, wysoce pewną identyfikację i taksonomiczną klasyfikację bakterii, drożdży i grzybów, powinien znaleźć się w lecznicy o randze uniwersyteckiej. Obecnie wysoki koszt urządzenia przekracza możliwości finansowe szpitala, który będzie szukał dotacji na jego zakup.

Oprócz sprzętu wysokiej jakości szpital kupił, i wciąż kupuje środki sanitarne, materiały jednorazowe i ochronne, które pomagają walczyć z ogniskiem bakterii Klebsiella pneumoniae NDM. Lista tych zakupów obejmuje 46 pozycji, na które na dzień dzisiejszy przeznaczono ponad 65 tys. zł.

Zakupy te są możliwe dzięki wsparciu sumą 100 tys. zł, która została przeznaczona przez zielonogórskich radnych. Za te środki finansowe na oddziały szpitala trafiły m.in. oczyszczacze powietrza, materace, kosze, myjki, stetoskopy, ochraniacze na obuwie, wyroby jednorazowe takie jak fartuchy, czepki, maski i prześcieradła, komplety odzieży chirurgicznej oraz testy do wykrywania karbapenemaz.

Dzięki tym zakupom oraz dzięki przeprowadzonej na szeroką skalę akcji czyszczenia szpitala polegającej na sukcesywnej dekontaminacji pomieszczeń z dezynfekcją termiczną i chemiczną, lecznica osiągnęła stan, który pozwolił na podniesienie standardów oraz na przywrócenia w niespełna dwa tygodnie planowych przyjęć pacjentów na niemal wszystkich oddziałach.

Jak pisze w swojej opinii w prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, znana i ceniona w kraju wybitna specjalistka chorób zakaźnych i zdrowia publicznego: “w Zielonej Górze Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych, przy ogromnym wsparciu Zarządu Szpitala i Urzędu Marszałkowskiego, przeprowadził szereg starannie zaplanowanych i usystematyzowanych działań osiągając na dzień dzisiejszy sukces epidemiologiczny w walce z bakterią Klebsiella Pneumoniae NDM”.

Należy zaznaczyć, że zakupy specjalistycznego sprzętu oraz środków sanitarnych i ochronnych zostały podjęte zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze w celu usprawnienia procesu uzyskiwania wyników posiewów bakterii.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze pragnie podkreślić, że środki przeznaczone przez podmioty zewnętrze na walkę z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM są wydawane w sposób przemyślany i właściwy oraz udokumentowany.

Na zdjęciu Aparat GeneXpert Real Time PCR czterostanowiskowy