Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 25 kwietnia 2017

W 2016 roku nasz Szpital przeznaczył na inwestycje 25 mln zł!

Aż 14 mln zł to koszt zakupu aparatury medycznej, w tym m.in. przyspieszacza liniowego do naświetlań pacjentów onkologicznych. Akcelerator wart blisko 10 mln zł jest obecnie w fazie testów. Dzięki temu, że jest bliźniaczo podobny do innego przyspieszacza, który już od ponad roku służy w Zakładzie Radioterapii, możliwe będzie płynne prowadzenie terapii pacjentów z chorobą nowotworową. W przypadku awarii jednego aparatu, a są one z natury bardzo awaryjne, chory będzie leczony na drugim. 

Testy potrwają jeszcze kilka tygodni. Jak zakłada kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, w czerwcu będzie można rozpocząć leczenie pacjentów na nowym aparacie.

Szpital wzbogacił się także przez ostatni rok o sześć wysokiej klasy aparatów USG, które trafiły na Oddziały: kardiologii, neurologii, urologii, pediatrii, OIOM oraz na Centralny Blok Operacyjny. Blok operacyjny zyskał również nowe stoły operacyjne  oraz dwa napędy ortopedyczne z osprzętem.

Oprócz zakupu sprzętu, kontynuowano liczne inwestycje, m.in. modernizację Klinicznego Oddziału Chorób Płuc oraz części poradnianej budynku w którym znajdują się Kliniczne Oddziały Okulistyki i Laryngologii. Ponadto zakończono budowę stacji uzdatniania wody i stacji uzdatniania ścieków dla Klinicznego Oddziału Zakaźnego,  a także uruchomiono przy nim – jedyny w Lubuskiem – Pododdział Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS. Kontynuowano również prace w tworzonej od podstaw Pracowni Cytostatyków, której otwarcie zaplanowano na 2017 rok. Zmodernizowano, z myślą o osobach niepełnosprawnych, główne wejście do budynku.

Zainwestowano także sporą kwotę w sieć informatyczną szpitala i oprogramowanie. Łącznie, inwestycje pochłonęły blisko 11 mln zł.

Skąd pieniądze na sprzęt i inwestycje? Z ogólnej kwoty 25 mln zł, aż 10,5 mln zł to wkład własny szpitala. Nieoceniona okazała się pomoc Urzędu Marszałkowskiego – z budżetu województwa otrzymaliśmy aż 5,6 mln zł. Z kolei zakup akceleratora w dużej mierze, bo kwotą 7,5 mln zł, został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Zakup USG dla Klinicznego Oddziału Neurologii był możliwy dzięki pomocy miasta Zielona Góra.