Data publikacji: 1 października 2021

Uwaga! Ograniczona praca SOR z powodu absencji personelu

W wyniku ostatnich decyzji Ministerstwa Zdrowia, przyznających podwyżki wyłącznie ratownikom pracującym w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego, większość  ratowników i pielęgniarek pracujących w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym naszego szpitala, których ministerialne dodatki nie objęły, w dniu dzisiejszym przedłożyło zwolnienia L4. Jest to niewątpliwie efekt zniechęcenie i frustracji, a przede wszystkim odgórnych decyzji, które podzieliły środowisko.

W związku z dużą absencją personelu pielęgniarsko-ratowniczego (nie lekarskiego), praca SOR jest obecnie przeorganizowywana i mocno ograniczona. Do godz. 19.00 wstrzymane są przyjęcia pacjentów w  Centrum Urazowym. Trwają też prace nad uzupełnieniem brakującego personelu. W przypadku fiaska tych działań, funkcjonowanie SOR stanie się jednak niemożliwe.

W związku z zaistniałą sytuacją, od godz. 7.30 pracuje w szpitalu wewnętrzny zespół ds. rozwiązywania sytuacji kryzysowych.  Ponadto Zarząd szpitala zawnioskował do wojewody lubuskiego o zwołanie w trybie pilnym Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego (spotkanie rozpoczęło się o godz.11.00). Władze naszej lecznicy będą wnioskować o ograniczenie kierowania przez dyspozytorów do szpitala karetek oraz wsparcie SOR-u personelem z innych placówek medycznych.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Lubuskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, o sytuacji powiadomione również zostały ościenne szpitale.

W związku z tą sytuacją pacjentów bardzo prosimy o niezgłaszanie się na SOR z błahych i niewymagających natychmiastowej pomocy medycznej powodów!