Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 31 października 2019

Uruchomiliśmy nową pracownię bronchoskopii

W czwartek, 31 października 2019 r., zostały wykonane pierwsze badania w naszej nowej pracowni bronchoskopii. To nowoczesne miejsce, w którym spełnione są wszelkie normy bezpieczeństwa pacjenta, dobre warunki pracy personelu, a także wymogi epidemiologiczne.

Pracownia została stworzona od nowa. Wykonano kapitalny remont pomieszczeń, pojawiły się nowe meble. Co najważniejsze, została wyposażona w nowoczesny sprzęt do wykonywania specjalistycznych badań. – Całkiem nowe są myjki, szafa do przechowywania aparatów, nowa jest także część bronchoskopów. To wszystko sprawia, że pracownia osiągnęła poziom europejski. Bywając w innych pracowniach w Polsce, mogę powiedzieć, że nie odbiegamy od poziomu tych najnowocześniejszych – cieszy się Marzena Nowaczyk, pielęgniarka oddziałowa Klinicznego Oddziału Torakochirurgii, która od początku koordynowała wszelkie prace związane z powstaniem pracowni.

Pracownia podzielona jest na część czystą, w której przebywa pacjent i wykonuje się badanie i tzw. część brudną, gdzie dezynfekowany i przygotowywany jest sprzęt do następnego badania. Wyposażona jest w bardzo nowoczesny sprzęt niezbędny do wykonywania bronchoskopii. – Mamy tu wszystko zsynchronizowane, połączone i do siebie pasujące. Pracujemy na osprzęcie w większości jednorazowym. Istnieją obecnie odpowiednie czyste i suche warunki, by myć i przechowywać sprzęt. To wszystko powoduje, że działamy w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, co z pewnością zauważą nasi pacjenci. Trzecia część, to pomieszczenie,  w którym znajduje się komputer, na którym mamy podgląd badania, jak i możliwość jego dokumentacji – wylicza Marzena Nowaczyk.

– Pracownia jest nieodzownym elementem oddziału torakochirurgii. Dzięki nowemu miejscu możemy przeprowadzać zabiegi w dużo lepszych warunkach z zachowaniem wszystkich zasad antyseptyki. Dodatkowo pracownia wyposażona jest w aparat do znieczulenia, więc możemy wykonywać tutaj pewną część zabiegów, które do tej pory przeprowadzane były na sali operacyjnej – podkreśla dr n. med. Roman Lewandowski, kierownik Klinicznego Oddziału Torakochirurgii. Pracownia została wyposażona dzięki programowi doposażenia klinik torakochirurgicznych z programu ministerialnego oraz środkom własnym szpitala. – Mamy wystarczającą liczbę zarówno aparatów do wykonywania klasycznej bronchofiberoskopii, przezoskrzelowej biopsji śródpiersia, kriobiopsji, a także endobazę, w której można archiwizować wszelkiego rodzaju zdjęcia, filmy z zabiegów – dodaje lekarz.

Pracownia znajduje się na poziomie „0” budynku U i już przyjmuje nowych pacjentów.