Data publikacji: 19 września 2023
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Bezpłatne badania tylko do końca miesiąca
W tym roku przypada już 11. Edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W woj. lubuskim jeszcze tylko do końca miesiąca istnieje możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań dla pacjentów z grupy ryzyka 40-65 lat, w ramach programu, który od kilku lat realizowany jest w naszym szpitalu.
Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku). Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Dla tych, którzy przeżyją, trwałe skutki mogą być wyniszczające. Badanie z 2021 roku zainicjowane przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Europejską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (ang. European Cancer Patient Coalition – ECPC) wykazało, że osoby, które przeżyły nowotwór złośliwy głowy i szyi, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.
Edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie objawów nowotworów głowy i szyi jest nieodłącznym elementem kampanii, która zachęca do wcześniejszego zgłaszania się i diagnozowania choroby, aby wcześnie rozpocząć leczenie. Jeśli terapia rozpoczęta jest we wczesnym stadium choroby, 80-90 proc. chorych przeżyje, co pokazuje, że szybka diagnoza może zmniejszyć śmiertelność i pozytywnie wpłynąć na wyniki leczenia.
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 2023 roku promuje nowe hasło
“Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie.”.
Tegorocznym wiodącym tematem jest problem zakażeń wirusem HPV i związanym z tym ryzykiem rozwoju nowotworu w obrębie jamy ustnej i gardła oraz promocja profilaktycznych szczepień przeciwko HPV.
Badania profilaktyczne zapewniają wczesną wykrywalność i szybkie wdrożenie leczenia, a co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.
Bezpłatne badania dla pacjentów
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od 2017 r. realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom z grupy ryzyka 40-65 lat, którzy się zgłoszą. Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie jeden z niepokojących objawów przez co najmniej 3 tygodnie:
- ból gardła,
- pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty
w jamie ustnej, - przewlekła chrypka,
- guz na szyi,
- niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
- ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.
Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu (68) 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi potrwa od 18 do 23 września 2023, natomiast realizowane przez szpital bezpłatne badania dostępne są jeszcze tylko do końca września 2023 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pngis.szpital.zgora.pl, https://szpital.zgora.pl/ oraz https://makesensecampaign.eu/pl/