Data publikacji: 5 grudnia 2019

Termomodernizacji całego szpitala. Budynki zyskają nowe oblicze

Większość budynków Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze czeka w najbliższych latach termomodernizacja, dzięki której zostaną gruntownie wyremontowane, a  system centralnego ogrzewania, ciepłej wody i instalacji oświetleniowej zmodernizowany.  Realizatorem umowy, opiewającej na blisko 38 mln zł, jest firma Mostostal Zabrze, z którą w czwartek, 5 grudnia br., podpisano umowę w tej sprawie.

Realizacja inwestycji pozwoli nie tylko na głęboką termomodernizację budynków szpitala, ale również na zminimalizowanie kosztów zużycia energii, podwyższenie standardów budynków opieki medycznej, uzyskanie efektu komfortu cieplnego oraz zwiększenie bezpieczeństwa cieplnego w budynkach służby zdrowia.

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie starania Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego. – Udało się pozyskać na ten cel środki z budżetu Unii Europejskiej dlatego, że z wielką konsekwencją, krok po kroku, skutecznie realizujemy nasz plan dotyczący wparcia służby zdrowia w woj. lubuskim. Jest Szpital Uniwersytecki, jest kierunek lekarski, budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, będzie zatem i termomodernizacja budynków szpitala. Będą w to zaangażowane także pieniądze z budżetu województwa i szpitala. Cieszę się także, że dzięki inwestycji zmieni się wygląd tej części miasta – powiedziała Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa.

– Na początku rozmawialiśmy o termomodernizacji jedynie budynku L, który będzie przylegał do budowanego właśnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Udało się jednak pozyskać środki na cały szpital. Ta inwestycja będzie w perspektywie przynosiła znaczące oszczędności. Poprawi się też estetyka, dzięki temu, że budynki zostaną odnowione – podkreśla dr Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego.

Satysfakcji z podpisania umowy ws. termomodernizacji nie krył Marek Morawski, prezes Mostostalu Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. – Cieszę się, że udało nam się wygrać ten przetarg, tym bardziej, że jest to nasza druga, po Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, inwestycja w Zielonej Górze. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy, po drugiej stronie mamy partnerów, którzy są bardzo zaangażowani w to, co robimy. A nie zawsze tak jest. Cieszy nas również to, że zostawiamy po sobie coś, co ma charakter trwały, służy wiele lat i przyzwoicie wygląda.

Realizacja inwestycji polegać będzie na termomodernizacji budynków szpitala wraz z modernizacją systemu centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i instalacji oświetlenia wbudowanego w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Całkowita wartość projektu opiewa na 50.335.887,65 zł, z czego dofinansowanie UE to 38.791.621,11 zł, a wkład własny szpitala to 11 544 266,54 zł.

Inwestycja realizowana będzie w kilku etapach. Termomodernizacja większości budynków szpitala, którą zajmie się w ramach podpisanej umowy Mostostal, potrwa do września 2022 r. Całość projektu zwieńczy jednak generalny remont ostatniego z budynków, czyli tego, który będzie połączony z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Prace nad nim będą mogły ruszyć dopiero po oddaniu do użytku nowego szpitala.

Dziś podpisano także, z firmą Komplet Inwest z Gorzowa Wlkp., której przedstawicielem był Grzegorz Prażanowski, umowę na nadzór inwestorski tej dużej inwestycji.