Data publikacji: 4 lipca 2023

Tablice tyflograficzne pomocą dla osób z niepełnosprawanością [WIDEO]

W ramach projektu pn.: „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla osób niepełnosprawnych w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.” na terenie lecznicy zamontowano tablice tyflograficzne umożliwiające osobom z niepełnosprawnością zorientowanie się w topografii terenu i budynków.

Plany tyflograficzne umiejscowione są w kluczowych budynkach szpitala oraz na terenie lecznicy. Zewnętrzne plany są położone przy szlabanie wjazdowym na teren szpitala, przy szlabanie wyjazdowym niedaleko CZMID oraz przy głównym wejściu do Budynku B i C od ulicy Wazów. Do zewnętrznych planów prowadzi ścieżka prowadzącą dedykowana osobom niewidomym. Plany wewnętrzne w poszczególnych budynkach szpitala mają za zadanie przybliżyć osobie niewidomej, ale także innym pacjentom, rozmieszczenie oddziałów, oraz innych istotnych punktów. Pomocne w tym są komunikaty audio przypisane do konkretnych punktów. Dodatkowym udogodnieniem jest pętla indukcyjna  wbudowana do planu tyflograficznego, dzięki której osoby z aparatami słuchowymi wyposażonymi w taką pętlę mogą usłyszeć czysty dźwięk bez szumu i trzasków z otoczenia.

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. jest grantobiorcą projektu pn. “Dostępność Plus dla Zdrowia”, który finansowany jest z Funduszy Europejskich. Nasza placówka otrzymała grant w wysokości 1 847 104,83 zł na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami. Składają się na to środki z budżetu państwa w kwocie 290 364,88 zł oraz z budżetu środków europejskich w kwocie 1 556 739,95 zł.

W ramach tego grantu wykonano dotychczas w naszym szpitalu:

• montaż planów tyflogrficznych
  • montaż faktur kierunkowych – prowadzących
  • montaż aluminiowych nakładek kontrastowych na stopniach schodów
  • montaż pól uwagi przed stopniami schodów
  • montaż tabliczek z pismem Brajla na poręczach schodów
  • wymiana drzwi wewnętrznych na automatyczne w dwóch oddziałach szpitala
  • Cykle sześciu szkoleń z zakresu dostępności dla pracowników i współpracowników szpitala
  • zakup tableta z oprogramowaniem Afazja do leczenia pacjentów z afazją
  • zakup pętli indukcyjnych stanowiskowych, przenośnych na oddziałach szpitala

W ramach tego grantu przed nami zakup wyposażenia dla oddziałów szpitalnych jak np. podnośniki kąpielowo-transportowe i krzesełka prysznicowe.