Data publikacji: 24 stycznia 2018

Szpital kupił sprzęt medyczny za blisko 16 mln zł!

Koniec ubiegłego roku był dla szpitala bardzo udany. Dzięki dużemu wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Lubuskiego oraz Ministerstwa Zdrowia, nasza lecznica wzbogaciła się o najwyższej klasy aparaturę medyczną. Sześcioma nowymi aparatami do dializ w komplecie z fotelami, może się pochwalić m.in. Stacja Dializ, przez którą rocznie przewija się 120 pacjentów. Na briefingu prasowym, który odbył się 23 stycznia, Kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii lek. Ireneusz Habura porównywał aparaty do mercedesów i równocześnie tłumaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa pacjentów jest regularne ich wymienianie.  W briefingu uczestniczyli również: Prezes Zarządu Marek Działoszyński oraz Marszałek Elżbieta Anna Polak.

– Łączna kwota zakupów, jakie udało nam się zrealizować w 2017 r. to ponad 15 mln 800 tys. zł – mówił Prezes Marek Działoszyński. – Były one możliwe głównie dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Mamy świadomość, jak wielki jest obecnie postęp parametru technicznego aparatury medycznej. Kupując najnowocześniejszy sprzęt możemy lepiej i efektywniej diagnozować oraz leczyć pacjentów. Za wsparcie serdecznie dziękuję.

– Samorząd województwa przeznaczył w ubiegłym roku dla Szpitala Uniwersyteckiego 12,6 mln zł na zakupy sprzętu wysokospecjalistycznego i modernizację oddziałów. Z dotacji z budżetu samorządu, środków własnych oraz dotacji z Ministerstwa Zdrowia szpital zrobił dobry montaż finansowy, dzięki czemu można było zrealizować inwestycje za dużo więcej, niż mogliśmy przeznaczyć.

Aparaty do dializ kosztowały ponad 320 tys. zł i zostały sfinansowane z dotacji samorządu. Oprócz nich, dzięki wsparciu województwa w wysokości  ponad 3 mln zł nasz szpital wzbogacił się o:

• Aparat RTG dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej,
  • Tor wizyjny i wyposażenie do nasofiberoskopu,
  • Ultrasonograf okulistyczny i tomograf koherentny dla Klinicznego Oddziału Okulistyki,
  • Aparat USG dla Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego,
  • Aparat do dializ z fotelem (6 szt.) dla  Stacji Dializ,
  • Laser holmowy dla Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej,
  • Aparat USG dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej,
  • Aparat do aterektomii mechanicznej dla Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej,
  • Kardiomonitor (8 szt.) wraz z centralą dla Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zakupiony został również i to w trybie pilnym, agregat prądotwórczy na potrzeby oddziałów znajdujących się w budynku głównym szpitala. Poprzedni, najstarszy w szpitalu uległ awarii po przejściu Orkanu Ksawery. Zakup był niezwykle ważny, bo gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów, gdyby doszło do podobnego zdarzenia.

Sprzęt, który szpital kupił dzięki wspólnej pomocy finansowej Ministerstwa Zdrowia i Samorządu Województwa Lubuskiego to:

• wysokiej klasy aparat RTG z ramieniem C do operacji wewnątrznaczyniowych wykonywanych na Oddziale Chirurgii Naczyniowej, zakupiony w ramach Programu Profilaktyki i leczenia chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020  (koszt łączny to 849 894,00 zł ),
  • wyposażenie hybrydowej sali operacyjnej na potrzeby Oddziału Chirurgii Naczyniowej, Kardiologii i Kardiochirurgii w roku 2017 w ramach Programu Profilaktyki i leczenia chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 (koszt łączny to 5 864 917,05 zł).

Ponadto dzięki 5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia kupiono:

• wyposażenie sali nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w aparaturę i sprzęt medyczny w ramach Krajowego programu zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc,
  • sprzęt do systemu Breast Unit do leczenia onkologicznego (cewki dedykowane do piersi wraz z oprogramowaniem umożliwiające diagnostykę piersi, rezonansem magnetycznym, aparat USG 3D dedykowany do diagnostyki piersi, gamma kamera do diagnostyki węzłów wartowniczych, system specjalistycznego unieruchamiania piersi, USG do diagnostyki sutka),
  • zestaw do laparoskopii z oprzyrządowaniem dla Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej,
  • zestaw do wideogastroskopii i wideokolonoskopii pediatrycznej wraz z osprzętem dla Klinicznego Oddziału Pediatrii.

A dla Klinicznego Oddziału Neonatologii:

• Inkubator zamknięty do intensywnej opieki  – 2 sztuki,
  • Inkubator zamknięty do podstawowej opieki – 4 sztuki,
  • Inkubator otwarto – zamknięty (hybrydowy) do podstawowej opieki – 2 sztuki,
  • Respirator – 4 sztuki,
  • Respirator oscylacyjny,
  • Kardiomonitor wieloczynnościowy – 4 sztuki,
  • Aparat do nieinwazyjnej wentylacji noworodków – 2 sztuki,
  • Pompa infuzyjna strzykawkowa – 4 sztuki,
  • Aparat RTG przyłóżkowy,
  • Aparat do leczenia tlenkiem azotu,
  • System chłodzący ciało noworodka z monitorowaniem EEG/CFM jezdny,
  • Ssak elektryczny.

Warto też wspomnieć o aparaturze kupionej dzięki wsparciu Miasta Zielona Góra w wysokości 357 tys. zł, czyli:

• urządzeniu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylator oraz wózek transportowy dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego,
  • aparacie USG dla Klinicznego Oddziału Neonatologii,
  • aparacie do nieinwazyjnego wspomagania oddechu i łóżku szpitalnym dla Klinicznego Oddziału Hematologii,
  • holterze ciśnieniowym i kardiomonitorze dla Klinicznego Oddziału Nefrologii.