Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 6 listopada 2016

Szkoła Rodzenia

PORODU NIE NALEŻY WYTRZYMAĆ – PORÓD NALEŻY PRZEŻYĆ Z RADOŚCIĄ!

UWAGA! Szkoła nieczynna do odwołania

Zapraszamy przyszłych rodziców do udziału w bezpłatnych zajęciach Szkoły Rodzenia przy naszym Szpitalu. Szkoła znajduje się na parterze budynku Położniczo-Ginekologicznego przy ul. Podgórnej, przy Izbie Przyjęć.

Do szkoły rodzenia zapraszamy ciężarne wraz z partnerami lub osobami towarzyszącymi (babcie, koleżanki), w około 26-28 tygodniu ciąży.

Uczestnictwo w zajęciach pozwoli Wam przeżyć cudowny okres porodu i chwile zaraz po nim, bez stresu i niepokoju. Umocnimy wiarę w Wasze siły i możliwości, dostarczymy niezbędnej wiedzy do bezpiecznego przeprowadzenia Waszego Dziecka do naszego świata.

Szkoła Rodzenia prowadzi 6-tygodniowe kursy obejmujące 12 spotkań. Aby uczestniczyć w zajęciach należy dostarczyć zaświadczenie – zgodę od lekarza prowadzącego.

Spotkania odbywają się:

 • WTORKI
 • CZWARTKI
 • o godz. 12.30, 16.00 i 18.30

Paniom bardzo zajętym proponujemy kurs w pigułce w kolejne dwie soboty od godz. 12:00

Wszyscy uczestnicy otrzymują Dyplom Uczestnictwa naszej szkoły.

Program Szkoły Rodzenia

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują naukę oddychania przeponą, ćwiczenia ogólnokształtujące, rozciągające i rozluźniające.

W programie:

 1. Powitanie. Zapoznanie się z uczestnikami szkoły rodzenia. Rozważania na temat : dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?
 2. Co oznacza przygotowanie do porodu?
 3. W czym to pomaga i co ułatwia?
 4. Ciąża i rozwój w poszczególnych trymestrach (film)
 5. Poród fizjologiczny – cztery fazy porodu
 6. Zapoznanie z topografią szpitala – blok porodowy, rooaming – in.
 7. Stany przejściowe noworodka
 8. Kąpiel noworodka – ćwiczenia
 9. Pielęgnacja noworodka. Bank komórek macierzystych.
 10. Karmienie naturalne piersią.
 11. Położna środowiskowa. Szczepienie ochronne.
 12. Wskazania do cięcia cesarskiego. Porody zabiegowe.
 13. Radość z rodzicielstwa. Wykład psychologa.
 14. Czy wiem, co jem. Przepisy prawne: urlop macierzyński, wychowawczy, zasiłek, zwolnienia lekarskie.
 15. Urządzenia pokoiku dziecięcego.

Ciąża i poród to taki czas, kiedy wsparcie Partnera łagodzi wszelkie dolegliwości i wątpliwości, pozwala przez ten czas przejść spokojnie i bezpiecznie, przygotować się do przyjścia na świat Waszego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest współuczestnictwo w zajęciach szkoły Rodzenia osób Wam bliskich. W przyjaznej i radosnej atmosferze, popijając naturalne, świeżo wyciskane soki będziecie miały szansę na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i pytań.

Postaramy się poprawić Wasze samopoczucie i kondycję – ćwiczymy oddychanie przeponą, wykonujemy ćwiczenia ogólnokształcące, rozluźniające i rozciągające.

Opowiemy o samym porodzie – odwiedzając „wycieczkowo” wszystkie miejsca związane z Waszym przyszłym porodem, pokażemy informacje o stosowanych przez nas praktykach w trakcie porodów – możliwych porodach w immersji wodnej, w pozycjach wertykalnych. Zapoznamy Was również z Oddziałem Rooming-in na który traficie po porodzie. Poznacie personel medyczny, który będzie się Wami opiekował w trakcie pobytu w naszym Szpitalu.

Opowiemy o Waszym dziecku – poprzez zabawę nauczymy Was pielęgnacji, przewijania i kąpieli. Opowiemy o wydarzeniach, które mogą spotkać Wasze dziecko w pierwszych dniach jego życia ( smółka, stolce przejściowe, żółtaczka fizjologiczna, fizjologiczny spadek wagi itp.) Opowiemy też o szczepieniach ochronnych.

Przekonamy do naturalnego karmienia – zajęcia z Położną Laktacyjną pozwolą Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, żeby się najadło, żeby nie uszkadzało Ci brodawek i abyś z karmienia piersią czerpała wyłącznie przyjemność.

Opowiemy o czasie tuż po wyjściu ze szpitala – wszelkie problemy, jakie pojawią się po wyjściu z naszego Szpitala rozwiązuje Położna Środowiskowa. Spotkanie z nią pozwoli uspokoić Wasze obawy o opiekę i doradztwo, jej fachowość pomoże Wam spokojnie zaadoptować się do nowych warunków.

Zaprosimy też Waszych Rodziców ( dziadków) – na spotkanie z psychologiem, który przekaże jak z przyszłymi dziadkami bezproblemowo przejść do tematu „ Młodzi rodzice” i „Kto tu rządzi’?

KONTAKT

 1. Pielęgniarka Oddziałowa pionu położniczego:
  • mgr położnictwa Lucyna Jęczała – tel. 668 164 755
 2. W skład pionu położniczego wchodzą:
  • Szkoła Rodzenia
  • Pododdział Patologii Ciąży
  • Sala porodowa
  • Rooming-in
 3. Wykładowca Szkoły Rodzenia
  • mgr położnictwa Regina Zielińska – tel. kom. 730 711 768
 4. Szpital: