Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 14 maja 2018

Szansa dla pacjentów chorujących na raka płuc i nerek

Pojawiły się nowe możliwości leczenia pacjentów z niektórymi, często występującymi typami nowotworów. Mowa tu o zaawansowanym raku płuc i nerek, a także chłoniaku Hodgkina. Leczenie o którym mowa nazywane jest immunoterapią. – Mamy zielone światło od NFZ. Możemy zacząć leczenie pacjentów  w ramach tego typu terapii  – mówi kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii w naszym szpitalu dr n. med. Marek Szwiec.

Pierwsze badania nad immunoterapią prowadzone  były już w 1917 r. Wstrzykiwano wówczas pacjentom bakterie, powodując u nich stan zapalny. Zauważono wówczas, że takie działanie powoduje u niektórych chorych cofniecie się zaawansowanej choroby. O prawdziwym sukcesie można jednak mówić dopiero od roku 2011 , gdy zarejestrowano pierwszy skuteczny lek. Jego działanie polegało na tym, że układ odpornościowy pacjenta potrafił sam zwalczyć komórki nowotworowe.

Od maja br. Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę leków refundowanych przez NFZ dwa leki do immunoterapii:

  • pembrolizumab
  • oraz niwolumab.

Do tej pory mogły być stosowane wyłącznie w przypadku zaawansowanego, rozsianego czerniaka skóry, który występuje dość rzadko – w woj. lubuskim rocznie nowe zachorowania dotyczą około 100 osób. Tymczasem liczba nowych zachorowań na raka płuc to co roku około 550 osób. Najczęściej są to pacjenci, u których choroba jest już w stadium zaawansowanym. I to właśnie im dedykowana jest immunoterapia wspomnianymi lekami, nazywana przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej przełomem w leczeniu onkologicznym.

– Nowa metoda leczenia charakteryzuje się mniejszą toksycznością, czyli daje mniej powikłań i skutków ubocznych – podkreśla dr M.Szwiec.

Najważniejsze jednak, że wspomniane leki sporej grupie pacjentów dają szansę na wydłużenie życia  i polepszenie jego jakości. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów z płaskonabłonkowym rakiem płuc, ponieważ do tej pory w leczeniu lekarze mogli im zaproponować jedynie chemioterapię.

– Dobrze, zarówno dla pacjentów, jak i nas lekarzy onkologów, że dostaliśmy w tym arsenale onkologicznym nową broń, którą już możemy stosować – mówi M. Szwiec.

Więcej informacji można uzyskać odsłuchując wywiad red. Karoliny Kamińskiej z Radia Zachód z dr. Markiem Szwiecem lub dzwoniąc na Oddział Onkologii naszego szpitala pod numer tel.:

  • 68 329 63 59 – dyżurka lekarska
  • lub 68 32 96 527 – Kierownik.

Posłuchaj nagrania

Ważne

Należy pamiętać, iż o kwalifikacji pacjenta do danego leczenia, czy terapii zawsze decyduje  lekarz.