Data publikacji: 18 listopada 2017

Światowy Dzień Małych Wojowników za nami!

Już po raz kolejny, dzięki zaangażowaniu personelu Klinicznego Oddziału Neonatologii naszego szpitala oraz pomocy licznych sponsorów, mogliśmy  zaprosić rodziców z dziećmi oraz przyszłych rodziców na Światowy Dzień Wcześniaka. Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza odbyła się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Organizatorzy przygotowali moc atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych. Imprezę oraz zabawy dla dzieci poprowadził Bodzio Clown. Aktorzy Teatru Lubuskiego oraz Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego czytali bajki. Były też porady neurologopedyczne, rehabilitacyjne i laktacyjne, a także m.in. masaż niemowląt metodą Shantala, czy nauka wiązania chusty.

No i oczywiście nie zabrakło atrakcji dla dzieci. A było ich mnóstwo. Podobnie zresztą jak chętnych, by z nich skorzystać. Sala Kolumnowa, na co dzień podniosła i spokojna, w tym dniu tętniła życiem i śmiechem! Zapraszamy znów za rok…

Warto wiedzieć

Kliniczny Oddział Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze posiada III stopień referencyjny. To oznacza, że ma kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami z zakresu patologii noworodka, w tym wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej – czyli około 500 gram.

Tylko do końca października 2017 r. urodziło się w naszym szpitalu 1799 dzieci, w tym aż 215 wcześniaków, co stanowi 12 % wszystkich urodzeń. Tymczasem średnia krajowa to 6%! Gwałtownie wzrosła także ilość dzieci ze skrajnie niską wagą w dniu urodzin (poniżej 1 kg) oraz urodzonych przez 28 tygodniem ciąży. Co jednak najważniejsze, aż 60% wszystkich “naszych” wcześniaków przeżywa, by dalej wspaniale rozwijać się pod okiem troskliwych rodziców.