Data publikacji: 27 czerwca 2019

Społeczna inicjatywa na rzecz pomocy onkologii

Przy naszym szpitalu powstał Ruch do spraw Zrównoważonego Rozwoju Klinicznego Oddziału Onkologii, który zrzesza przedstawicieli środowiska lekarskiego, samorządowego i biznesowego. Działania ruchu, którego inicjatorem jest zielonogórski społecznik Edward Sobański, mają pomóc pacjentom w zmaganiach z chorobą nowotworową.

Edwarda Sobańskiego do pomysłu powstania ruchu skłoniły osobiste doświadczenia z tą ciężką chorobą. – Jest to ruch ludzi, którzy będą chcieli wspierać szpital, ale bez fundacji, bez etatów. Zależy nam na takich, którzy powiedzą: zrobię na przykład toalety, albo załatwimy wymianę kadry niemiecko-polskiej. Każdy, kto może pomóc, będzie mile widziany. Podejmiemy się każdego zadania – deklaruje pomysłodawca.

Wśród najważniejszych spraw do załatwienia wymienia poprawę wyposażenia, czy sprawę zatrzymania i uzupełnienia kadry medycznej. – Chcemy, by poziom leczenia w szpitalu był na poziomie uniwersyteckim, tak, jak na przykład we Wrocławiu, czy Gdańsku. Myślę, że mamy warunki, by to zrobić – mówi Sobański.

O pomyśle powstania ruchu mówi Marek Szwiec, ordynator oddziału onkologii. – Jest dużo do zrobienia. Trzeba małymi krokami wprowadzać zmiany, aby było lepiej pacjentom, bo dla niektórych, oddział to niemal drugi dom. Ważne, by czuli się w szpitalu komfortowo i bezpiecznie.

Ruch zrzesza przedstawicieli środowiska medycznego, samorządowców i biznesmenów. Jest też otwarty na kolejne osoby, które chcą pomóc. Wystarczy zgłosić się do ordynatora Marka Szwieca lub Edwarda Sobańskiego. Podczas inauguracyjnego spotkania członków ruchu, 26 czerwca w szpitalu, obok nich obecni byli: Marek Działoszyński – prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr Marcin Napierała – lekarz specjalista onkologii klinicznej i radioterapii, Anna Gwara – zastępca pielęgniarki oddziałowej Klinicznego Oddziału Onkologii, nauczyciel akademicki, Estera Lindner-Kuhlmann – kierownik projektów DPE Powiatu Sprewa – Nysa, Olga Arcikiewicz-Mosiądz – prezes Stowarzyszenia Przestrzeń 4a, Adam Żyrolis – prezes RTBS Zielona Góra, mgr inż. Krzysztof Wujczyk, Adam Kędzierski – firma Adam Świece, Paweł Korzeniowski – prezes zarządu firmy PW Fast, Zdzisław Atarowski – firma Stihl, Piotr Mężyński – prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, Hanna Nowicka – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego, Bartłomiej Bartczak – burmistrz Gubina, Wojciech Sołtys – burmistrz Sulechowa, Mirosław Gasik – burmistrz Szprotawy i Krzysztof Romankiewicz – starosta powiatu zielonogórskiego.

Na zdjęciu od lewej: inicjator ruchu Edward Sobański i ordynator oddziału onkologii dr Marek Szwiec