Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 9 kwietnia 2019

Specjalista od głowy i szyi

Z przyjemnością informujemy, iż współpracę z naszym szpitalem rozpoczął kolejny wybitny specjalista – prof. UZ dr hab. n. med. Paweł Golusiński.  Profesor jest specjalistą otorynolaryngologii, a także chirurgiem głowy i szyi. To również nauczyciel akademicki związany nie tylko z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, ale również z naszym Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie objął kierownictwo Katedry Otorynolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

Profesor jest stypendystą Klinik Otolaryngologii oraz Chirurgii Głowy i Szyi w Amsterdamie (Holandia), Bergen (Norwegia),  Rzymie (Włochy) oraz Houston i Orlando (USA). Posiada certyfikaty ukończenia kursów chirurgicznych w, Czechach, Szwajcarii Wielkiej Brytanii i USA.  Jako jedyny w Polsce, ukończył prestiżowy program szkolenia pospecjalizacyjnego w zakresie zaawansowanej chirurgii onkologicznej głowy i szyi w Birmingham University Hospital w Wielkiej Brytanii. Autor wielu publikacji naukowych w dziedzinie otolaryngologii oraz onkologii laryngologicznej. Jeden z czołowych krajowych ekspertów w zakresie badań wpływu wirusa HPV na rozwój nowotworów złośliwych głowy i szyi.  Jego główne zainteresowania to chirurgia onkologiczna głowy i szyi, chirurgia tarczycy, a także chirurgia rekonstrukcyjna z zastosowaniem wolnych płatów. 

Jakie prof. Golusiński ma plany, jeśli chodzi o nasz szpital? – Przede wszystkim, we współpracy z onkologami i radioterapeutami chcę zbudować w Zielonej Górze wysokiej klasy zespół interdyscyplinarny, który będzie się zajmował kompleksowym leczeniem pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Wymaga to m.in. wprowadzenia  zabiegów chirurgicznego leczenia zaawansowanych nowotworów w połączeniu z równoczesną rekonstrukcją, a także zabiegów małoinwazyjnych – mówi. – Do tej pory pacjenci z woj. lubuskiego musieli wyjeżdżać na takie leczenie do innych ośrodków. Teraz nie muszą tego robić!

Nie muszą, ponieważ prof. P. Golusiński już operuje w naszym szpitalu. Jakie zabiegi wykonał ostatnio? Usunął laserowo raka krtani jednemu pacjentowi, co pozwala zachować głos. Wykonał również rozległy zabieg częściowej resekcji szczęki z powodu wznowy raka skóry…