Data publikacji: 5 marca 2020
„SOR(ry) – tu ratuje się życie!” – kampania informacyjna dla młodych
„SOR(ry) – tu ratuje się życie”- pod taką nazwą wystartowała akcja edukacyjna, która ma uświadomić młodym ludziom zasady korzystania ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Chodzi o to, by odciążyć SOR-y i skierować chorych z mniejszymi dolegliwościami w inne miejsca.
Pierwsze z cyklu spotkań pod hasłem”SOR(ry) – tu ratuje się życie” odbyło się we wtorek, 3 marca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Przybyli na nie uczniowie kilku klas IV Liceum Ogólnokształcące im. kpt. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego w Zielonej Górze.
– To akcja edukacyjna skierowana do młodzieży. Jej głównym celem jest przekazanie informacji, na podstawie których młodzi ludzie będą mogli podejmować właściwe decyzje i w odpowiedni sposób poruszać się w systemie zdrowia w naszym kraju. Mówimy tu o stanach nagłych i osobach, które zgłaszają się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i, jak się okazuje, większość z nich mogłaby znaleźć pomoc w innych miejscach – u lekarza rodzinnego, czy w punktach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Tam mogą otrzymać pomoc dotyczącą podstawowych dolegliwości. Jeśli jednak trafiają na SOR, to wydłuża to pobyt innych pacjentów oraz utrudnia pracę personelu – wyjaśnia lek. med. Szymon Michniewicz, kierownik SOR w naszym szpitalu.
– Oddziały ratunkowe w całej Polsce są bardzo mocno obciążone. Często ludzie irytują się z tego powodu, że trafiają na SOR z delikatnymi dolegliwościami i w związku z tym otrzymują najniższy priorytet pilności i czekają bardzo długo. Nasza akcja edukacyjna ma to zmienić – dodaje Eryk Wacka, student III roku Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Dzisiejsza akcja skierowana jest do licealistów, którym chcemy przekazać właściwe informacje. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie też trafiać do innych grup społecznych – mówi Martyna Pająk, jego koleżanka z roku.
Podczas spotkania uczniowie „Lotnika” dowiadywali się, z jakimi schorzeniami pacjenci nie powinni zgłaszać się na SOR, a z jakimi trafiają tam najczęściej. Wzięli też udział w quizie dotyczącym pracy na SOR. – Wydaje mi się, że osoby w moim wieku mają odpowiednią wiedzę, którą poznają na zajęciach na ten temat. Mamy poświęcone temu lekcje i wiemy jak postępować w takich sytuacjach. Dzisiaj jednak otrzymaliśmy jeszcze więcej informacji i jest to świetna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę – mówi Agnieszka Prętki z I klasy liceum nr 4.
Współorganizatorem akcji są studenci Koła Naukowego Stanów Nagłych UZ przy współudziale personelu SOR naszego szpitala. Pomysł otrzymał też wsparcie m.in. NFZ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Liceum nr 4 w Zielonej Górze.