Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 12 grudnia 2019

Skutecznie leczymy nowotwory głowy i szyi

Dzięki operacji twarzy, która wiązała się z przeszczepem, udało się uratować życie pana Ryszarda. Leczenia pacjenta, chorego na zaawansowanego raka skóry, podjął się dr hab. n. med. Paweł Golusiński, od niedawna kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, który w naszym szpitalu tworzy silny ośrodek leczenia nowotworów głowy i szyi.

Pan Ryszard w lipcu podczas golenia zaciął znamię na policzku, rana jednak nie chciała się goić, jątrzyła się i krwawiła. Mężczyzna szukał pomocy w różnych miejscach, aż w końcu, dzięki interwencji Barbary Szałęgi, dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury w Wymiarkach, a także pomocy Michała Szczęcha, który opisał niedawno sprawę w „Tygodniku Regionalnym”, trafił do dra hab. n. med. Pawła Golusińskiego – jednego z najlepszych w kraju specjalistów leczenia nowotworów głowy i szyi.

Pacjent był w ciężkim stanie ogólnym, rana objęła niemal cały lewy policzek, jednak chirurg podjął się przeprowadzenia operacji. – Trwała cztery godziny. Udało się usunąć guz. W obrębie twarzy pozostał spory ubytek, bo musieliśmy usunąć też mięśnie twarzy i śliniankę, aż do czystej kości – wyjaśnia prof. Paweł Golusiński. Rekonstrukcję przeprowadzono pobierając płat skóry z ramienia. – Musieliśmy zastosować dosyć prostą rekonstrukcję przez wzgląd na stan kardiologiczny pacjenta, ale efekt, tak myślę, będzie bardzo dobry – zapewnia lekarz. Pan Ryszard, którego stan zdrowia pozwolił już na opuszczenie szpitala, nie krył zadowolenia. – Pan doktor uratował mi życie, gdyby nie on, już by mnie nie było – podkreśla. Mężczyzna trafi teraz na oddział radioterapii, gdzie będzie dalej leczony.

Dr hab. n. med. Paweł Golusiński rozpoczął współpracę z naszym szpitalem w tym roku. Ma na koncie kilka udanych, skomplikowanych operacji. Usunął laserowo raka krtani jednemu z pacjentów, co pozwoliło mu zachować głos. Wykonał również rozległy zabieg częściowej resekcji szczęki z powodu wznowy raka skóry. Szerokim echem odbiła się pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. W czerwcu zespół pod przewodnictwem Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentki. W to miejsce przeszczepiono fragment tkanki z jej przedramienia. Tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach w Polsce.

Od początku związków z naszym szpitalem Paweł Golusiński, który jako profesor UZ objął również kierownictwo Katedry Otorynolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Collegium Medicum, podkreślał, że chce, we współpracy z onkologami i radioterapeutami, zbudować w Zielonej Górze wysokiej klasy zespół interdyscyplinarny, który będzie się zajmował kompleksowym leczeniem pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Wymaga to m.in. wprowadzenia  zabiegów chirurgicznego leczenia zaawansowanych nowotworów w połączeniu z równoczesną rekonstrukcją, a także zabiegów małoinwazyjnych. Do tej pory pacjenci z woj. lubuskiego musieli wyjeżdżać na takie leczenie do innych ośrodków. Teraz nie muszą tego robić, choć nie wszyscy, także lekarze, o tym wiedzą.

– Zakres zabiegów, które tu wykonujemy, coraz bardziej się poszerza. Możemy na przykład wykonywać przeszczepy wolnych płatów z różnych lokalizacji anatomicznych stosowanych do rekonstrukcji gardła, języka, kości żuchwy. To rekonstrukcje z pogranicza chirurgii plastycznej. Mamy absolutnie kompleksową możliwość leczenia nowotworów głowy i szyi w wykwalifikowanym centrum onkologii. Mamy sprzęt, odpowiednie narzędzia bardzo wysokiej jakości i coraz lepiej wykwalifikowaną kadrę. Bardzo dobrze funkcjonują oddziały radioterapii i onkologii. Dzięki temu oferujemy kompleksowe leczenie – podkreśla Paweł Golusiński.

Lekarz zauważa, że wielu pacjentów trafia do niego późno, nierzadko w zaawansowanym stanie choroby. Jego zdaniem wielu w ogóle nie ma świadomości chorób nowotworowych głowy i szyi, bo zbyt mało się o tym mówi. – Nie tylko pacjenci, ale także lekarze z regionu nie wiedzą, że w takich przypadkach można szukać pomocy bardzo blisko i nie trzeba wysyłać chorych do Poznania, czy Wrocławia – mówi.

Skorzystaj z bezpłatnych badań

Warto zauważyć, że jako jedyni w województwie realizujemy ministerialny program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Jest on skierowany do osób w wieku 40-65 lat (osoby w wieku aktywności zawodowej), znajdujących się w grupie ryzyka, czyli będących wieloletnimi palaczami, nadużywającymi alkoholu, mających podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów nie związanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem.

Programem objęte są również osoby w wieku 45-60 lat, które nie są wieloletnimi palaczami, nie nadużywają alkoholu, jak również nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, ale u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z wyżej wymienionych objawów.

Na bezpłatne badania można zarejestrować się pod numerem telefonu (68 32 96 621) od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi