Data publikacji: 6 września 2018

Serca maluchów pod pełną kontrolą!

Kliniczny Oddział Pediatrii naszego szpitala wzbogacił się o dwie głowice do USG. Głowice służą do wykonywania echa serca najmłodszych dzieci, a nawet wcześniaków.  Zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Zielona Góra, które przeznaczyły na ten cel po 25 tys. zł. – Dzięki tym głowicom możliwe jest stawianie dokładniejszej diagnozy u najmłodszych dzieci, co jest niezwykle istotne – podkreślił dr n. med. Edward Tracewski, kardiolog dziecięcy. – Co ważne, pozwolą one także rozwijać się studentom naszego uniwersytetu, przyszłym lekarzom.

– Do tej pory dr Tracewski mógł u nas badać starsze dzieci w pracowni USG dla dorosłych – mówi  kierownik Oddziału Pediatrii lek. Kazimiera Kucharska-Barczyk, dzięki której osobistym zabiegom udało się pozyskać wsparcie finansowe obu samorządów. – Natomiast maluszki nie zawsze mogły być u nas badanie i niejednokrotnie trafiały do instytutów w innych regionach.

Czym różnią się nowe głowice od tych dla dorosłych. – Większą czułością i dokładnością – wyjaśnia dr Tracewski, demonstrując działanie sprzętu dziennikarzom, podczas badania małej pacjentki Darii. – Porównując:  można na księżyc patrzeć przez lornetkę i zobaczyć dużo. Ale można przez teleskop i wtedy zobaczy się znacznie więcej.

Darczyńcom serdecznie podziękował Prezes Zarządu dr Marek Działoszyński podkreślając, jak ważne jest dla szpitala każde wsparcie finansowe. Prezes nie ukrywał, że liczy na dalszą pomoc obu samorządów. Zwłaszcza, że lada dzień wbita zostanie pierwsza łopata pod budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.