Data publikacji: 4 marca 2020

Samorząd województwa ponownie wspiera nasz szpital

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Urząd Marszałkowski po raz kolejny przeznaczył pieniądze na zakup aparatury dla naszego szpitala. Tym razem za sumę 775 tys. lecznica wzbogaci się o sprzęt, który wesprze pracę lekarzy na kilku oddziałach m.in. w walce z koronawirusem. Chodzi m.in. o ECMO dla oddziału intensywnej terapii oraz myjkę do dezynfekcji na potrzeby centralnej sterylizatorni.

Szpital ubiegał się o wsparcie finansowe w celu zakupienia tego typu urządzenia w związku z tym, że już od kilku miesięcy wprowadza rygorystyczne procedury przeciwko zakażeniom. – W ubiegłym roku związane to było z pojawieniem się bakterii New Delhi, kiedy przekazaliśmy 500 tys. zł. W tym roku dodajemy kolejne pieniądze służące wsparciu m.in. jedynego oddziału zakaźnego w województwie – podkreśliła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. – Taki sprzęt jest jedna potrzebny także na innych oddziałach.

Marszałek podkreśliła, że w szpitalu zatrudniono wybitnych specjalistów, którzy nie tylko uczą na kierunku lekarskim, ale chcą też w szpitalu realizować nowoczesne procedury. – Dlatego chcemy sfinansować zakup dwóch aparatów USG wraz z osprzętem dla Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych i Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej oraz do Pracowni Endoskopii Urologicznej i Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Ogółem będzie to kwota 775 tys. zł, za które zakupiona zostanie m.in. myjka do dezynfekcji dla centralnej sterylizatorni za 125 tys. zł. Z tej sumy zakupiony zostanie także aparat ECMO dla Oddziału Intensywnej Terapii. Sprzęt tego typu stosuje się w przypadku ciężkiego uszkodzenia płuc np. koronawirus, a także gdy do uszkodzenia dochodzi z powodu zakażenia, czy urazu.

Prezes zarządu szpitala, dr Marek Działoszyński, podziękował samorządowi województwa za wsparcie. – Centralna sterylizatornia obsługuje wszystkie oddziały szpitala, a także świadczy usługi na zewnątrz. Bez tej nowoczesnej myjki lecznica nie może po prostu pracować. Jest to bardzo ważne dla nas urządzenie. Równie ważny jest aparat USG na oddział naczyniowy dla prof. Łukasza Dzieciuchowicza, który chce usprawnić i poszerzyć jakość diagnostyki. Za pieniądze na te wszystkie sprzęty w imieniu lekarzy i pacjentów bardzo dziękujemy.