Data publikacji: 7 kwietnia 2020

Samolot z Chin do Lubuskiego. Pomoc trafi także do naszego szpitala

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Do Lubuskiego dotarł samolot z Chin z transportem środków ochrony osobistej. To 12,5 tony asortymentu potrzebnego w walce z wirusem Covid-19, którego część trafi także do naszego szpitala.

26 marca marszałek Elżbieta Anna Polak zaapelowała do ministra obrony narodowej o transport na trasie Chiny – Polska. Chodziło o zamówienie na środki ochrony osobistej dla lubuskich szpitali. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie złożone przez lecznice w związku z ogromnymi brakami tego typu środków potrzebnych w walce z koronawirusem. Marszałek wspólnie z prezydentem Zielonej Góry zwróciła się do lokalnej firmy LUG, która dzięki swoim kontaktom handlowym w Chinach i wsparciu konsulatu w Kantonie, pomogła w realizacji zamówienia. Z kolei w załatwieniu transportu lotniczego pomocna była strona rządowa.

Ładunek z Szanghaju został przetransportowany na pokładzie Boeing Air Cargo i w poniedziałek wylądował na lotnisku Okęcie. Z tego miejsca do woj. lubuskiego przewieźli go tego samego dnia siedmioma ciężarówkami żołnierze 4. Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska, 11. Batalionu Remontowego z Żagania oraz Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. To 12,5 tony (1089 kartonów) środków ochrony osobistej (m.in. maski, skafandry i gogle), które zasilą lubuskie szpitale, w tym Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. – Samorząd województwa złożył zamówienie na 5,5 mln zł, a miasto Zielona Góra na 800 tys. zł. Nasz sprzęt trafi niezwłocznie do lubuskich szpitali. Wszystkim z całego serca dziękuję za współpracę w realizacji tego zadania! Moc jest z nami – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Samorząd województwa przeznaczył już na walkę z pandemią w regionie 70 mln zł, za które zakupiono sprzęt ratujący życie, środki ochrony osobistej oraz testy. Tylko w wtorek, 7 kwietnia, do naszego szpitala trafiło 5300 maseczek typu N95 0raz 1750 chirurgicznych.