Data publikacji: 26 września 2022

Ruszamy z kolejną dużą inwestycją. Szpital zmieni swoje oblicze

– Po termomodernizacji budynków zmieniamy to wszystko, co znajduje się między nimi. Za dwa lata powstaną m.in. nowe drogi, chodniki, oświetlenie, będzie więcej zieleni i 400 miejsc parkingowych – nie kryje zadowolenia prezes zarządu szpitala, dr Marek Działoszyński.

„Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze” – pod taką nazwą funkcjonuje nowa inwestycja, która zmieni oblicze lecznicy.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała właśnie umowę na realizację projektu, którego wykonawcą jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa. Koszt to 47 289 810 zł, z czego 30 000 000 zł stanowi bezzwrotna dotacja z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a 17 289 810 zł to wkład własny z budżetu Województwa Lubuskiego. O zwiększeniu wkładu własnego, który pierwotnie został zabezpieczony w kwocie 5 294 100 zł, zadecydowali Radni Województwa po wcześniejszej pozytywnej opinii Zarządu Województwa.

– To bardzo ważne zadanie. Chcemy uporządkować teren wewnątrz szpitala. Na taką skalę do tej pory nie były tam prowadzone żadne prace. Dbamy nie tylko o jakość leczenia, ale też o komfort pacjentów, odwiedzających ich rodzin, a także pracowników lecznicy. Szpital dynamicznie się rozwija, pozyskuje wybitną kadrę, potrzebuje też nowoczesnej przestrzeni  – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pacjenci i pracownicy zyskają w sumie ok. 400 miejsc parkingowych. 250 z nich powstanie na parkingu, który znajdzie się na terenie między szkołą „Medyk”, a wyjazdem na ul. Waryńskiego. Będzie on służył również pacjentom znajdującego się w sąsiedztwie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.  W planie jest rewitalizacja i powstanie nowych dróg. Obok funkcjonującego obecnie jednego wyjazdu pojawią się aż cztery: od ulic Waryńskiego, Zyty, Podgórnej i Wazów.

Uporządkowane zostaną chodniki, kanalizacja deszczowa i sanitarna, oświetlenie i iluminacja głównych obiektów szpitala. Ma być więcej zieleni, ławek i tak proekologiczne i prozdrowotne działania jak 11 parkingów rowerowych, ogródek zielarski, tężnia solankowa, plac rekreacyjno-rehabilitacyjny z siłownią zewnętrzną dla pacjentów oddziału rehabilitacji, boisko do gry w bule, place sensoryczne dla małych pacjentów Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy infokioski. Całość miałaby być przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

Prace zaczynamy w tym roku od przygotowania dokumentacji i rozbiórki budynku A. Wszystko ma być gotowe jesienią 2024 r.