Data publikacji: 27 lutego 2023

Rusza akcja „TAK dla lubuskiej onkologii”

– Rozpoczynamy kampanię społeczną „TAK dla lubuskiej onkologii” – poinformowała na konferencji prasowej, w której brali udział przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego, marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Kampania ma na celu wsparcie budowy Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.

Marszałek województwa zauważyła, że brakuje nam w regionie kompleksowego centrum onkologicznego. – Chcemy się wpisać w politykę ministra zdrowia, który rozpoczął nabór do Funduszu Medycznego na projekty w zakresie onkologii, tworzymy krajową sieć onkologiczną, a naszą ambicją jest utworzenie w regionie Lubuskiego Centrum Onkologii. To duży projekt za 300 mln zł. – poinformowała. – Dużo się mówi, jak wiele nam brakuje do standardów europejskich na naszych oddziałach onkologicznych. Chcemy definitywnie to zmienić i podjęliśmy ostateczną decyzję: budujemy centrum onkologii.

TUTAJ MOŻESZ PODPISAĆ PETYCJĘ ONLINE >>>

Marszałek Polak przypomniała, że na wniosek zarządu województwa Sejmik Woj. Lubuskiego w tym roku przeznaczył na lubuską ochronę zdrowia blisko 200 mln zł. – Tylko w zielonogórski szpital zainwestujemy potężną kwotę 100 mln zł, z czego 30 mln zł w ramach Polskiego Ładu na uprządkowanie układu komunikacyjnego, gdzie samorząd dołożył 17 mln zł, 23 mln zł na onkologię i hematologię, a 7 mln zł na chirurgię onkologiczną – wyliczała marszałek woj. lubuskiego. – Jest też zgoda Komisji Europejskiej na przekierowania kolejnych już środków, 20 mln zł, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę i wyposażenie nowego OIOM-u i okulistyki – dodała.

Prezes Zarządu szpitala dr Marek Działoszyński podpisuje petycję „Tak dla lubuskiej onkologii”

– Mamy fantastycznych fachowców, operatorów, onkologów, hematologów, którzy potrzebują dobrej infrastruktury, aby leczyć pacjentów – powiedział prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński i przypomniał, że ostatnich trzech latach liczba pacjentów onkologicznych na oddziałach lecznicy wzrosła o 230 proc. Poinformował ponadto, że budowa centrum onkologii planowana jest  jako przedłużenie i rozbudowa budynków B i C. – W czterokondygnacyjnym obiekcie znajdą się kliniczne oddziały chirurgii onkologicznej, chirurgii klatki piersiowej i otorynolaryngologii, które obecnie mają nieprzystającą do dzisiejszych czasów infrastrukturę. Dodatkowo chcielibyśmy stworzyć kompleks poradni, pomieszczenia apteki szpitalnej, bazę zespołu transportu medycznego, stołówkę z kuchnią, pomieszczenia techniczne oraz sale dydaktyczne i seminaryjne – wyliczał prezes szpitala i dodał, że w planach jest też remont trzech pięter budynku L, na co potrzeba 90 mln zł.

Ideę powstania centrum onkologii wsparli lekarze Szpitala Uniwersyteckiego: dr n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii oraz lek. Marcin Napierała, z-ca kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii. – Z danych medycznych wynika, że w centrach, w których opieka onkologiczna jest zintegrowana, pacjenci żyją 15 proc. dłużej. Wynika to m.in z doskonałej integracji i współpracy. Taki też jest trend na świecie, że leczy się w ramach dużych i zintegrowanych bloków operacyjnych i my też powinniśmy do tego dążyć – podkreślił Paweł Golusiński.