Data publikacji: 16 marca 2021

Rozpoczynamy program badań przesiewowych jelita grubego

Bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego realizowane w ramach projektu pn. Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim (bez Zielonej Góry), żagańskim, żarskim, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
Projekt realizowany jest w okresie od 01.01.2021 do 30.06.2023. W tym czasie zaplanowano przebadanie 1800 osób z grupy docelowej.

Warunki udziału w programie

Aby pacjent mógł skorzystać z badania przesiewowego jelita grubego, musi spełnić następujące warunki, kwalifikujące do bezpłatnej kolonoskopii:

W WIEKU:

• wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
  • osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
  • osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

Brak wykonanej kolonoskopii jelita grubego w okresie ostatnich 10 lat.

W jaki sposób uzyskać więcej informacji o programie bezpłatnej kolonoskopii jelit?

Osoby spełniające powyższe kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (68) 32 96 618 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.