Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 3 marca 2021

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze – rok walki z pandemią

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Dokładnie 4 marca 2021 r. mija rok od pojawienia się w Polsce pierwszego zdiagnozowanego pacjenta zakażonego koronawirusem. Mieszkaniec Cybinki leczony był na oddziale chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Od tego czasu  lecznica zmuszona była do podjęcia działań, których próżno byłoby szukać w jej kilkudziesięcioletniej historii.

Na początek podstawowe statystyki, które uświadamiają skalę problemu, z jakim zmierzyli się pracownicy szpitala, a przede wszystkim pacjenci:

Od początku pandemii na COVID-19 leczyliśmy w szpitalu 2134 pacjentów, z czego zmarły 262 osoby.

W pierwszej części ciężar walki z pandemią brał na siebie personel Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych. Dysponując 35 łóżkami przez miniony rok leczył 844 osoby, z czego wszyscy poddani byli tlenoterapii. Niestety 77 osób nie przeżyło skutków zakażenia. Na pierwszej linii frontu pracowało 7 lekarzy specjalistów (dodatkowo 1 rezydentka) wspartych przez 22 pielęgniarki. Aby nie dochodziło do zakażeń między personelem, na jednym dyżurze pracowało 2 lekarzy i 2 pielęgniarki.

Należy dodać, że pacjenci z koronawirusem pojawiali się również i byli leczeni na innych specjalistycznych oddziałach szpitala (głównie SOR, OIOM, płucny, kardiologia, neurologia, wewnętrzny). Leczono tam 496 pacjentów, zmarło 55.

Kiedy jesienią 2020 r. pojawiła się druga fala pandemii, podjęto kluczową decyzję o dokończeniu budowy i przekształceniu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpital Tymczasowy dla chorych na COVID-19. Tam, od 7 grudnia, na Pododdziale Obserwacyjno-Zakaźnym (48 łóżek) leczyliśmy 363 osoby, z czego zmarło 68 pacjentów. Na Pododdziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (25 łóżek respiratorowych) leczyliśmy 125 osób. Zmarło 56 pacjentów. W szpitalu pracuje 49 lekarzy, 88 pielęgniarek, 40 ratowników, 11 sekretarek, 1 psycholog i 1 fizjoterapeuta (oczywiście  nie wszyscy w pełnym wymiarze). Ich działania wspiera 44 wolontariuszy medycznych, w większości studentów medycyny Collegium Medicum UZ oraz 4 wolontariuszy niemedycznych.

Te zebrane z całego roku dane pokazują, że – wbrew temu, co sugerowano szczególnie podczas letniego spadku zachorowań – mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem, a nie koronaściemą.

DAROWIZNY I FALA POMOCY

Od początku trwania pandemii, a szczególnie podczas jej pierwszych tygodni i miesięcy, spotkaliśmy się z ogromną pomocą, która napływała do nas z firm, instytucji, fundacji, stowarzyszeń i osób prywatnych. Była to niespotykana dotąd skala społecznego wsparcia i ludzkiej solidarności, której doświadczyliśmy. Dlatego piszemy o tym zaraz po podstawowych statystykach.

Już 5 marca dotarły do nas dary od firmy Batist Medical Polska z Katowic – m.in. 300 sztuk maseczek, 600 par rękawic i chusteczki do dezynfekcji. Z kolei firma Semisystem z Zielonej Góry przywiozła oczyszczacz powietrza, który trafił na oddział zakaźny.

W połowie marca zaczęliśmy (z powodu braku na rynku) szyć w szpitalu maseczki, co spotkało się z ogromnym oddźwiękiem medialnym w całym kraju. Maseczki dostarczały nam także osoby prywatne szyjące je w domach. Szyli je również osadzeni w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, wykorzystując materiał, który dostarczała jedna z lokalnych firm. Pomoc otrzymywaliśmy w wielu obszarach, informując o tym w mediach społecznościowych. Firmy i osoby prywatne reagowały natychmiast na nasze potrzeby. Kiedy potrzebny był namiot (strażacy), okulary ochronne (Decathlon), elementy graficzne (Focus Mall, Aikon, Chili Studio), a nawet wyposażenie mieszkania dla izolacji personelu (Kaja Bartoszewska, Eurokey), zgłaszały się do pomocy firmy i osoby prywatne. Wspaniale zareagowała też lokalna gastronomia, która – sama mając kłopoty z powodu lockdownu – przywoziła personelowi posiłki do szpitala.

Ofiarodawcy wykazywali się też pomysłowością. Dotyczy to producentów (wspartych naukowcami z UZ) wymyślających plastikowe przyłbice w technologii 3D, czy mobilne śluzy. Te rzeczy jako jedne z pierwszych w kraju powstawały w Zielonej Górze, w orbicie naszego szpitala.

Zwracały się do nas również lokalne firmy. Aktywne było eobuwie, które oprócz środków ochrony osobistej dostarczyło np. respirator, a także komputery. Ekoenergetyka uruchomiła m.in. taksówki Evity, z których korzystał personel szpitala. Z kolei expondo wyposażyło w sprzęt Zakład Rehabilitacji, dzięki czemu mogliśmy po przerwie spowodowanej COVID-19 uruchomić ambulatoryjne zabiegi rehabilitacyjne.

Wśród innych pomagających nam lokalnych firm znalazły się m.in. Arpol, Swiss Krono, JW Transport, sklepy: Bricomarche, Leroy Merlin, Zyguła, Rossmann i Castorama, firmy Demex, Koncept, ADB Polska, Demex, JW Transport, Masterchem i Świt.

Dotacje pieniężne przekazywały również samorządy: Babimost Urząd Miejski, Miasto Nowa Sól, Gmina Nowogród Odrzański, Gmina Otyń.

W ramach zwalczania wirusa SARS Cov-2 od 27 marca 2020 r. wspierali szpital żołnierze 151 batalionu lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej  ze Skwierzyny. Wykonując takie czynności jak prowadzenie wymazów, prowadzenie triażu pacjentów, czynności porządkowo-ochronne oraz zagospodarowanie i urządzanie Szpitala Tymczasowego.

Do tej pory wspierali nas żołnierze z następujących jednostek: 151 batalionu – w grupach po 3 – 8 żołnierzy – razem 45 żołnierzy, 5 pułku artylerii z Sulechowa – 12 żołnierzy, żołnierze 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego – 7 żołnierzy, żołnierze 4 pułku przeciwlotniczego z Czerwieńska – 32 żołnierzy  w Szpitalu Tymczasowym. Pomoc żołnierzy trwa do dziś.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Jak to wygląda w liczbach?

Przez rok trwania pandemii podpisano 273 umowy darowizn na 13,2 mln zł. To 3,5 razy (!!!) więcej niż w 2019 r., kiedy to podpisano 61 umów na 2,8 mln zł.

 • Tylko na darowizny rzeczowe (sprzęt informatyczny, środki spożywcze i kosmetyczne) podpisano 172 umowy na 7,9 mln zł.
 • Darowizny pieniężne to 40 umów na 1,8 mln zł.
 • Darowizny produktów leczniczych – 32 umowy na ponad 1 mln zł.
 • Darowizny rzeczowe (aparatura medyczna) – 16 umów na ponad 2 mln zł.
 • Darowizny od anonimowego darczyńcy – 13 umów na 26 tys. zł.
 • Wpłaty od osób fizycznych  bez wskazania celu na kwotę – 104 tys. zł

INWESTYCJE I REMONTY

COVID-19 wymusił na szpitalu szereg działań modernizacyjno-remontowych.

Na terenie szpitala powstały izolatki i śluzy na niemal wszystkich oddziałach. Obecnie do zrobienie pozostały jedynie izolatki na oddziale wewnętrznym i radioterapii. Pomieszczenia są przeznaczone dla pacjentów, których, mimo zakażenia koronawirusem, zmusza do pozostania i leczenia na specjalistycznym oddziale. W przyszłości izolatki mogą również służyć pacjentom z innymi chorobami zakaźnymi.

Wybudowanie izolatek wiązało się z ingerencją w zastaną infrastrukturę oddziałów, wydzieleniem miejsc i pracami budowlanymi przeprowadzanymi bez zamykania oddziałów, co stanowiło spore wyzwanie logistyczne. Wykonano również roboty budowlane polegające na przygotowaniu fundamentów oraz adaptacji terenu pod ustawienie kontenera wraz z dodatkowym tomografem komputerowym zakupionym ze środków budżetu województwa.

Również wybudowanie izolatek i śluz nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Lubuskiego, który przeznaczył na ten cel 970 tys. zł. Kolejne 50 tys. zł otrzymaliśmy z funduszu prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Życie SA.

W lipcu oddaliśmy do użytku Pracownię Badań Molekularnych o najwyższym z możliwych standardzie. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć liczbę wykonywanych testów na koronawirusa do 70 na dobę.

Koszt wybudowanie pracowni to 50 tys. zł, aparatura wraz z odczynnikami i materiałami eksploatacyjnymi to 550 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły głównie z Urzędu Marszałkowskiego.

Przy Klinicznym Oddziałe Chorób Zakaźnych umieszczone zostały moduły, w których przeprowadzany będzie tzw. pretriaż. Trwają obecnie prace końcowe. We wnętrzach znajdą się poczekalnie, punkty poboru wymazów, śluzy, sanitariaty, trzy izolatki oraz pomieszczenia do dekontaminacji. Na ten cel otrzymaliśmy wsparcie w kwocie 1,5 mln zł z budżetu samorządu wojewódzkiego.

Dzięki pomocy Rządu RP oraz marszałek Elżbiety Anny Polak, przed wejściem głównym do szpitala oraz przed budynkiem okulistyki i laryngologii stanęły dwa kontenery. Spełniają one funkcję poczekalni dla pacjentów, co okazało się niezwykle istotne, gdy temperatura na dworze bardzo spadła.

WSPARCIE FINANSOWE

Te i inne działania nie byłyby możliwe, gdybyśmy musieli liczyć tylko na środki własne. Najwięcej zawdzięczamy działaniom Marszałek Elżbiety Anny Polak oraz pozostałym członkom Zarządu i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Bez tej pomocy nie moglibyśmy przede wszystkim wyposażyć pracowników w środki ochrony osobistej, a lekarzy w specjalistyczny sprzęt, chociażby tomograf dedykowany pacjentom z koronawirusem.

Wsparcie w liczbach:

Samorząd woj. lubuskiego

Ogółem 19 317 911 zł, w tym środki:

 • UE, projekt „Lubuskie kontra wirus…” – 12 020 590 zł (m.in. tomograf komputerowy, bronchofiberoskopy, pompy infuzyjne, aparat do odzyskiwania krwi  z pola operacyjnego,
  kardiomonitory, respiratory, wideolaryngoskopy, materace)
 • budżet woj. lubuskiego –  5 175 027 zł  (m.in. aparat ECMO, myjnia , pracownia molekularna, budowa izolatek, kamery termowizyjne)

Budżet państwa

 • 2 122 294 zł (m.in. kardiomonitory , ssaki elektryczne , respiratory, USG na CBO , inhalatory, pompy infuzyjne).

Za to wsparcie również bardzo dziękujemy!

TESTY NA COVID-19

Oprócz działań koncentrujących się na leczeniu chorych na COVID-19, szpital przyjął na siebie obowiązek testowanie pacjentów, personelu i mieszkańców na obecność koronawirusa. W pierwszej fazie walki z pandemią szpital zlecał wykonanie testów laboratoriom zewnętrznym w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu. Po zakupie odpowiedniego sprzętu badania zaczęliśmy robić w naszym laboratorium.

W szpitalu wykonywano testy:

 • aparatem GeneXpert Real Time PCR, który dedykowany był przede wszystkim pacjentom pilnym – wynik po 1 godzinie (wartość 228 tys. zł)
 • w nowej Pracowni Badań Molekularnych – w ciągu doby 70 badań (koszt 600 tys. zł)
 • personelowi, który podzielono na grupy ryzyka: wysokiego ryzyka, podwyższonego ryzyka, oddziałów z pacjentami wysokiego ryzyka zgonu i pozostałych oddziałów. W zależności od grupy, personel testowany był 2 razy w miesiącu lub 1 raz na 3 miesiące badania PCR lub na przeciwciała.
 • każdemu pacjentowi przyjmowanemu planowo – 2-3 dni przed przyjęciem na oddział. Obecnie test wykonujemy w dniu przyjęcia na teście kasetkowym lub GeneXpert.

Ponadto:

 • szpital w ramach umowy z NFZ pobierał także wymazy od pacjentów na kwarantannie, wybierających się do sanatorium oraz kierowanych przez lekarzy POZ. Punkt działał do 21 grudnia.
 • 2 czerwca 2020 r. wprowadziliśmy możliwość wykonania prywatnych badań diagnostycznych PCR oraz przeciwciał w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 dla pacjentów komercyjnych.

W sumie w szpitalu wykonano ponad 17 tys. badań:

 • 9 186 badań na aparacie GeneExpert w laboratorium szpitala
 • 7 845 badań Pracownia Badań Molekularnych

oraz

 • 10 425 testów antygenowych

SZPITAL TYMCZASOWY

7 grudnia 2020 r. pierwsi chorzy zakażeni koronawirusem trafili do Szpitala Tymczasowego. Decyzję o powstaniu Szpitala Tymczasowego podjęto pod koniec października na spotkaniu dyrekcji lecznicy, władz samorządowych i wojewódzkich. Postanowiono, że na czas rozwoju pandemii placówka będzie leczyć pacjentów z COVID-19. Aby mogło to się stać w jak najszybszym czasie, przyspieszono prace wykończeniowe w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a wojewoda lubuski zapewnił wyposażenie szpitala w sprzęt. Wyścig z czasem udało się wygrać i na początku grudnia 2020 r. oficjalnie otwarto Szpital Tymczasowy.

Przyjęto, że w kilku strefach będzie docelowo możliwe leczenie w nim nawet 170 pacjentów. Na początek uruchomiono pierwszy moduł dla 48 chorych oraz 25 łóżek respiratorowych.

W związku z pogarszającą się obecnie sytuacją szpital jest w trakcie przygotowywania kolejnych 23 stanowisk, które uruchomi, jeżeli uda się zebrać odpowiednią kadrę.

Na przygotowanie Szpitala Tymczasowego pieniądze wyłożył wojewoda lubuski. 6 mln zł brutto kosztowały prace wykończeniowe. Z tych pieniędzy możliwe będzie, po ustaniu pandemii, przywrócenia budynku do stanu, jaki został pierwotnie założony, czyli Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Z budżetu państwa przekazano 23 mln zł na wyposażenie placówki.

SZCZEPIENIA

W połowie grudnia 2020 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wyznaczył Szpital Uniwersytecki jako „Szpital Węzłowy” w związku z rozpoczęciem akcji szczepień.

27 grudnia w punkcie utworzonym w Collegium Medicum mieszczącym się na terenie szpitala rozpoczęły się szczepienia grupy „0” – pracowników szpitala oraz podmiotów leczniczych i aptek.

25 stycznia 2021 r. w punkcie utworzonym w Szpitalu Tymczasowym rozpoczęły się szczepienia seniorów.

12 lutego 2021 r. w punkcie w Collegium Medicum rozpoczęły się szczepienia nauczycieli.

Szczepienia w liczbach: (stan na 02.03.2021)

 • Szpital Tymczasowy – 6150
 • Szpital Węzłowy – 3420
 • Nauczyciele – 600
 • Razem: 10 170

Personel szpitala:

1450 osób – zaszczepiony personel szpitala, co stanowi ok. 85 proc. pracowników szpitala.

Niemal wszyscy pracownicy, którzy się zadeklarowani zostali zaszczepieni.

DZIAŁANIA INFORMACYJNE

Od początku trwania pandemii Szpital Uniwersytecki prowadził intensywną politykę informacyjną. Główną platformą przekazywania wiadomości był profil szpitala na Facebooku oraz strona internetowa.

Już 30 stycznia 2020 r. w Szpitalu Uniwersyteckim miała miejsce konferencja prasowa,podczas której dyrekcja i lekarze specjaliści poinformowali o stanie przygotowania lecznicy na wypadek pojawiania się pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

4 marca 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się pierwsza konferencja prasowa informująca o pacjencie „0” i stanie przygotowań do walki z pandemią.

Na stronie internetowej szpitala ukazały się 32 teksty związane z pandemią.

Na profilu szpitala na Facebooku ukazało się 230 postów dotyczących COVID-19.

Szczególnie ważną rolę spełniały one na początku pandemii, kiedy profil szpitala, oprócz funkcji informacyjnej, spełniał również rolę platformy przekazującej pilne potrzeby szpitala, a także miejsca podziękowań dla licznych w tym czasie darczyńców.

Posty na FB docierały do ogromnej liczby odbiorców:

 • Największym zainteresowaniem cieszył się post z marca o tym, że pacjent „0” opuszcza oddział zakaźny. Dotarł aż do blisko 1 miliona (!) odbiorców. Udostępniło go też 4,5 tys. osób.
 • Do 430 tys. internautów trafił post o tym, że sami zaczęliśmy szyć maseczki.
 • Do 260 tys. informacja o testowaniu śluzy, którą wymyślił zielonogórski naukowiec. Miała też 5 tys. polubieni.
 • Po blisko 200 tys. odbiorców i mnóstwo udostępnień osiągnęły też posty, dzięki którym szukaliśmy namiotu na początku walki z pandemią, a także film zrealizowany przez SOR i Radio Zielona Góra pt. „Wspieraj medyka”.
 • Z kolei do 80 tys. dotarł post o pierwszym szczepieniu.