Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 29 czerwca 2020

Rok radiologii zabiegowej w Szpitalu Uniwersyteckim

Dr n. med. Bartosz Żabicki Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W maju 2019 w szpitalu pojawiła się nowa dziedzina – radiologia zabiegowa, tj. celowane, małoinwazyjne, interdyscyplinarne zabiegi pod kontrolą technik obrazowania.

Radiologia zabiegowa pozwoliła rozwinąć skrzydła sali hybrydowej, którą szpital dysponuje od maja 2018 r.
Z ramienia chirurgii naczyniowej znacząco wzrosła ilość wykonywanych zabiegów angioplastyki tętnic kończyn dolnych.  Pojawiły się zabiegi angioplastyki i stentowania tętnic szyjnych, tętnic podobojczykowych, tętnic trzewnych. Rozpoczęto zabiegi stentowania żył centralnych, np. w zespole żyły głównej górnej oraz zabiegi wewnątrznaczyniowej angioplastyki i rekanalizacji przetok dializacyjnych.

Poza powszechnymi zabiegami rewaskularyzacyjnymi miały miejsce procedury embolizacji wad naczyniowych takich jak zabiegi embolizacji tętniaków i przetok tętniczo-żylnych różnych okolic anatomicznych.

Ale radiologia zabiegowa to nie tylko chirurgia wewnątrznaczyniowa. Z powodzeniem odbyły się w zielonogórskim szpitalu małoinwazyjne zabiegi z zakresu onkologii,  jak chemoembolizacja zmian pierwotnych i przerzutowych w wątrobie. Na co dzień oferujemy przezskórny drenaż i stentowanie dróg żółciowych. Liczne wykonane embolizacje między innymi w krwawieniach z nosa, z nerki, z gruczołu krokowego bądź w obrębie narządów jamy brzusznej pozwoliły pacjentom na stabilizację bądź szybszy powrót do zdrowia.

W strukturach sali hybrydowej rozpoczęliśmy również zabiegi wewnątrznaczyniowej trombektomii naczyń mózgowych w ostrym udarze niedokrwiennym.

Do dnia dzisiejszego łącznie wykonano ponad 350 małoinwazyjnych zabiegów z zakresie wszystkich okolic anatomicznych.

W związku z otwarciem nowej Pracowni Radiologii Zabiegowej planujemy dalszy rozwój małoinwazyjnych procedur z położeniem szczególnego akcentu na rozwój zabiegów embolizacji w onkologii, urologii i  ginekologii. Oczywiście wraz zespołem oddziałów Neurologii i Neurochirurgii stawiamy na rozwój neuroradiologii interwencyjnej.

Autor tekstu:

Dr n. med. Bartosz Żabicki

z-ca kierownika Pracowni Radiologii Zabiegowej