Data publikacji: 6 września 2023

Robotyka to przyszłość. Urządzenie na celowniku szpitala

Fot. Intuitive Surgical

Pojawienie się zaawansowanego systemu robotycznego w zielonogórskim szpitalu staje się coraz bardziej realne. Dzięki przekazaniu na ten cel 8 mln zł z budżetu województwa lubuskiego robot mógłby funkcjonować w placówce jeszcze w tym roku.

Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego, poinformowała, że w bieżącym roku na wydatki w zakresie zdrowia samorząd województwa zaplanował ponad 100 mln zł, a dziś dokłada 14 mln 600 tys. zł. – To bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców regionu lubuskiego. – Nikt nie ma wątpliwości, że zdrowie i jakość życia to nasz priorytet – podkreśliła.

Największa kwota trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. To 8 mln zł, które Urząd Marszałkowski dołoży do zakupu specjalistycznego robota operacyjnego. – Sprawdziliśmy działanie tego innowacyjnego sprzętu w szpitalu w Gorzowie Wlkp., gdzie tylko na samej urologii w ubiegłym roku wykonano przy jego pomocy ponad 200, a w tym roku już 300 operacji – wyjawiła Elżbieta Anna Polak.

Dr Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala, dziękując za dotację, podkreślił, że na obecnym poziomie rozwoju medycyny, trzeba i należy rozmawiać o rozwoju robotyki również w Szpitalu Uniwersyteckim. – Świat idzie do przodu, dziś funkcjonują w medycynie cztery firmy produkujące systemy robotyczne. Aby być na czasie, i żeby poprawiać warunki leczenia pacjentów i dawać im szansę na szybsze oraz lepsze leczenie schorzeń, będziemy chcieli mieć także w naszym szpitalu takie zaawansowane rozwiązania – poinformował dodając, że po zorganizowaniu przetargu do końca roku taki robot w szpitalu się pojawi i będzie można rozpocząć szkolenie lekarzy i personelu, a następnie leczenie pacjentów.

Robot miałby funkcjonować w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale korzystać z niego mieliby nie tylko chirurdzy i urolodzy, a także specjaliści takich dziedzin jak chirurgia onkologiczna i ginekologii onkologicznej.

– Robotyka to rzeczywiście postęp w operacjach, a my wchodzimy do tego pociągu i mam nadzieję, że w końcu uda się w Zielonej Górze rozpocząć działania w celu rozwoju tej dziedziny – podkreślił prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski. Jako zalety posiadania robota specjalista urologii wymienił wizualizację 3D, która nie jest możliwa w standardowej laparoskopii, redukcję utraty krwi oraz szybszą możliwość powrotu pacjentów do zdrowia, ponieważ chorzy po poważnych operacja z udziałem tego sprzętu są wypisywani już w pierwszej dobie. Maciej Salagierski poinformował, że w Polsce działa obecnie około 30 systemów robotycznych. – Jako chirurdzy postaramy się jak najszybciej wyszkolić się i być przygotowanym do użycia robota od pierwszych dni, co pozwoli pacjentom na szybsze wyleczenie się ze schorzeń i powrót do zdrowia – powiedział podkreślając rolę posła Waldemara Sługockiego w zdobyciu środków na zakup tego nowoczesnego sprzętu.

System robotyczny oferuje wyjątkową precyzję i kontrolę podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych. Dzięki zaawansowanemu systemowi kamer i mikroskopijnej skali ruchów, lekarze mogą dokładnie manipulować narzędziami nawet w najbardziej delikatnych rejonach ciała. W dziedzinie urologii, w której szpital skupia się na operacjach w obrębie nerek, pęcherza czy prostaty, precyzja jest kluczowa dla uniknięcia uszkodzeń narządów oraz minimalizacji ryzyka krwawienia.

Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala, dziękował za przekazanie środków na zakup systemu robotycznego, dostrzegając, że rozwój robotyki konieczny jest także na południu województwa, a w szczególności w takiej palcówce, jak Szpital Uniwersytecki, który zajmuje się również szkoleniem studentów medycyny.