Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 20 października 2023

Robot pomógł „naprawić” kręgosłup

Lekarze Klinicznego Oddziału Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadzili po raz pierwszy zabieg przy pomocy i w asyście robota operacyjnego. – To ultranowoczesna metoda operacyjna, która w znaczący sposób poprawia precyzję pracy chirurga i bezpieczeństwo pacjenta – podkreśla dr n. med. Paweł Jarmużek, prof. UZ i kierownik oddziału.

Operowany był mężczyzna w średnim wieku ze złamanym kręgosłupem. Podczas zabiegu z wykorzystaniem robota usztywniono kręgosłup na czterech poziomach i przy pomocy ośmiu śrub. – Na szczęście nie doszło do przerwania rdzenia kręgowego, no ala pacjent nie mógł się ruszać. Za to dzień po operacji już chodzi i czuje się bardzo dobrze. Zabieg przebiegł wyjątkowo sprawnie i szybko. Potwierdził też przydatność tego nowoczesnego urządzenia. Robotyka to rzeczywiście przyszłość medycyny – zauważa dr Paweł Jarmużek.

Jak wygląda pomoc takiego robota? – Jego praca jest przez nas wcześniej zaprogramowana komputerowo. Wprawdzie śruby wkręcamy ręcznie, ale to robot nam wszystko wyznacza, a my, korzystając z jego instrukcji, działamy tam, gdzie trzeba – tłumaczy kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.

Lekarze do pracy z robotem przygotowywali się już od półtora roku. – Jeździliśmy całym zespołem na kursy przygotowawcze i szkoliliśmy się, a ta właśnie operacja jest zwieńczeniem tych przygotowań. Chodziło o to, by w momencie, w którym sprzęt pojawi się u nas na stałe, od razu wykorzystywać go w praktyce, a nie dopiero rozpoczynać szkolenie – wyjaśnia dr Paweł Jarmużek.

Póki co, sprzęt jest użyczony na trzy zabiegi po to, by lekarze mogli zobaczyć, jak można wykorzystać go już podczas prawdziwej operacji. Miejmy nadzieję, że robot już niebawem będzie na stałe z zielonogórskim szpitalu.

Operację przeprowadzili:

  • Dr n. med. Paweł Jarmużek, prof. UZ
  • Dr n. med. Piotr Defort (asystent)
  • Lek. Marcin Kot (asystent)
  • Julia Dołega (pielęgniarka operacyjna)
  • Karolina Szumilas (pielęgniarka operacyjna)
  • Lek. Ryszard Markiewicz (anestezjolog)
  • Iwona Wagner (pielęgniarka anestezjologiczna)