Data publikacji: 7 maja 2024

Robot da Vinci tym razem pomaga chirurgom

Wtorek i środa 7 i 8 maja 2024 r. to w naszym szpitalu kolejne, po urologicznych, operacje z wykorzystaniem robota da Vinci. Tym razem za sterami usiedli chirurdzy dr n. med. Leszek Siemion i lek. Michał Bąk, którzy po raz pierwszy mają okazję przekuć żmudne przygotowanie teoretyczne w praktykę. Celem operacji resekcja części jelita z powodu nowotworu. – Mam prawo jazdy, ale to jak przesiąść się do ferrari – skomentował pracę na da Vinci dr Siemion.

Naszych lekarzy wspomagali dr n. med. Krzysztof Kaseja ze Szczecina oraz Dominika Furman, przedstawicielka producenta, a także anestezjolog Monika Halińska, Natalia Mrowiec – piel. anestezjologiczna i piel. instrumentariuszki: Lucyna Szatkowska i Olena Prodan.

Przypomnijmy, że na początku lutego pierwsze w szpitalu operacje z wykorzystaniem da Vinci przeprowadzili nasi urolodzy, a po ukończeniu szkolenia zabiegi wykonają ginekolodzy.

Zielonogórski szpital do zakupu robota przygotowywał się już od kilku lat. Udało się go w końcu nabyć głównie dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu wojewódzkiego. Da Vinci z całym oprzyrządowaniem kosztował ponad 14 milionów złotych. Dokupiliśmy do niego sporo jednorazowego oprzyrządowania, które pozwoli na blisko 200 zabiegów w dwóch kolejnych latach.