Data publikacji: 20 czerwca 2022

RELACJA Z I KONGRESU HUMANIZACJI MEDYCYNY

KONGRES HUMANIZACJI MEDYCYNY. Nie mogło Nas tam zabraknąć. W waszym imieniu, koordynator Edward Sobański, sekretarz Marcin Kęsy oraz pani Krystyna Bajgot uczestniczyli w pierwszym Kongresie, który odbył się 9-10 czerwca w budynkach Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiele ciekawych prelekacji, spotkań i rozmów z ekspertami i praktykami z całej Polski i ze świata. Kongres zorganizował uczestnik naszego Ruchu Profesor Zbigniew Izdebski wraz ze swoim zespołem.

Bardzo ciekawy i inspirujący wykład inaguracyjny wygłosiła gościni, Profesor Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Profesor Izdebski wspominał swojego mistrza i prekursora humanizacji medycyny w Polsce Profesora dr h.c. mult Kazimierza Imielińskiego. Był to bardzo pouczające i motywujące wystąpienie, uzupełnione wynikami badań przeprowadzonych w jednostkach zdrowia. W październiku ma ukazać się publikacja z badań, która wzbogaci wiedzę empiryczną interesariuszy systemu zdrowia.

Koordynatorowi Ruchu udało się przekazać pismo w sprawie ulokowania PET-CT w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze dr Adamowi Niedzielskiemu, Ministrowi Zdrowia. Niedługo ustalimy termin spotkania w Ministerstwie i przekażemy całą dokumentację zgromadzoną w sprawie.

Spotkaliśmy się również z orędownikiem naszego Ruchu – Prezesem Szpitala Uniwersyteckiego p. Markiem Działoszyńskim, podyskutowaliśmy o planowanych inwestycjach i działań na najbliższą przyszłość dla dobra pacjentów.

Na Kongresie poruszonych zostało wiele ciekawych i ważnych kwestii, m.in.

• Humanistyczne podejście do pacjenta przez wszystkich uczestników procesu.
  • Pacjent w systemie ochrony zdrowia, jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta.
  • Fazy życia człowieka a humanizacja medycyny.
  • Nauczanie humanizacji medycyny.
  • Pandemia COVID-10 a humanizacja medycyny.
  • Postęp technologiczny w medycynie i w rozwiązaniach systemowych. Szansa czy zagrożenie dla humanizacji.
  • Etyczno-prawne uwarunkowania opieki nad pacjentem.
  • Osoby z niepełnosprawnością a humanizacja medycyny.
  • Wypalenie zawodowe i stres wśród pracowników ochrony zdrowia – elementy wsparcia.
  • Od Zakładu Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich CMKP do humanizacji medycyny.
  • Kulturowe i duchowe uwarunkowania opieki nad pacjentem.
  • Humanizacja medycyny czy humanizacja systemu ochrony zdrowia.
  • Po pierwsze człowiek – humanizacja procesu leczenia.
  • Komunikacja w medycynie.

Uczestnikami Kongresu byli m.in. dr Adam Niedzielski, dr hab. Radosław Sierpiński, prof. Alojzy Z. Nowak, prof. Marcin Gruchała, prof. Joanna Jędrzejczak, prof. Ryszard Gellert, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Radzisław Kordek, prof. Maciej Zabel, prof. Andrzej Horban, prof. Krzysztof J. Filipiak, prof. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. Marek Krawczyk, prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz wielu innych znakomitych osób z Polski i ze świata.

Do zobaczenia za rok. Czekamy z niecierpliwością.