Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 11 marca 2020

Radni komisji zdrowia spotkali się w naszym szpitalu. Obiecali wsparcie

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury i Sportu zielonogórskiej Rady Miasta, która odbyła się dziś w szpitalu, radni jednogłośnie postanowili rekomendować prezydentowi miasta zabezpieczenie 7 mln zł w przyszłorocznych budżetach na budowę nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz wydanie pozwolenia na budowę komory hiperbarycznej. Mówiono też o potrzebie rekomendowania pracodawcom działań profilaktycznych w związku z zagrożeniem koronawirusem.

W naszym szpitalu odbyło się dziś posiedzenia Komisji Zdrowia Kultury i Sportu Rady Miasta. Na początku spotkania prezes szpitala dr Marek Działoszyński przedstawił zebranym obszerną prezentację dotyczącą sytuacji szpitala oraz strategii jego rozwoju. Była mowa o tym co robimy, jak funkcjonujemy, jak wygląda sytuacja finansowa, jak jesteśmy zarządzani i finansowani, a także jaką kadrę lekarską udało nam się pozyskać.

Szef szpitala poinformował również o najważniejszych inwestycjach toczących się na terenie placówki, m.in. o powstającym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, termomodernizacji i budowie pracowni hemodynamiki oraz planach co do rozwoju lecznicy. Wskazał też obszary, w których można by nas wesprzeć i na jaką pomoc liczymy. Zaapelował również do radnych, aby w tej kwestii nie pozostawali bierni.

Za prezentację dziękowała prezesowi Bożena Ronowicz, przewodnicząca komisji. – Jesteśmy pod wrażeniem działań dyrekcji szpitala, zaplanowanej strategii, dbałości o pracowników i pozyskania lekarzy z tytułami naukowymi – powiedziała.

Radni jednogłośnie postanowili rekomendować prezydentowi miasta wydanie pozwolenia na budowę komory hiperbarycznej, zgodnie podkreślając, że nie może ona generować zwiększenia ruchu na ul. Podgórnej. Przypomnijmy, że miasto nie wydało pozwolenia na taką budowę, twierdząc, że takowy ruch może być jednak większy i w związku z tym konieczne jest wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ul. Podgórnej z ul. Waryńskiego. Jak zauważył Marek Działoszyński, nie może się tak stać choćby z tego powodu, że dojazd do pomieszczeń będzie się odbywał jedynie od strony szpitala. Zebrani podkreślili również, że korzyści z funkcjonowania komory odniosą pacjenci (w tym także zielonogórzanie), którzy już nie będą musieli w tym celu jeździć do innych miast.

Radni również jednogłośnie postanowili rekomendować prezydentowi miasta zabezpieczenie środków w wysokości 7 mln zł na wsparcie budowy nowego oddziału anestezjologii  intensywnej terapii. Pieniądze miałyby być zagwarantowane w budżecie miasta na lata 2021-2022. 

Radni podkreślili, że spotkanie w szpitalu to pierwszy krok w kierunku poprawy komunikacji, na linii miasto – szpital.

Dyrekcja szpitala poinformowała także radnych o aktualnej sytuacji w lecznicy w związku z pojawieniem się zagrożenia koronawirusem. Zebrani dopytywali szczególnie o stan zabezpieczenia szpitala w środki jednorazowe. Wśród adresatów pytań dotyczących koronawirusa była również biorąca udział w spotkaniu Dorota Baranowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze, która poinformowała o sytuacji epidemiologicznej w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim.

Po wysłuchaniu jej informacji, a także informacji dyrekcji szpitala, radni postanowili rekomendować prezydentowi miasta wydanie oświadczenia, które zachęci pracodawców do prowadzenia wzmożonych działań profilaktycznych związanych z pojawieniem się zagrożenia zakażeniem koronawirusem.