Data publikacji: 29 listopada 2019
Przez dziurkę do brzucha. Nowoczesny laparoskop na stanie szpitala
System laparoskopowy z torem wizyjnym to nowy nabytek szpitala wykorzystywany już w Klinicznym Oddziale Położniczo-Ginekologicznym. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi można zajrzeć kamerą do jamy brzusznej i wykonać szereg skomplikowanych operacji.
Laparoskopia to mało inwazyjna technika badań i zabiegów w jamie brzusznej, do której po niewielkim nacięciu skóry (0,5 do 1 cm) wprowadza się specjalną rurkę składającą się z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Nawet kilkukrotnie powiększony obraz przekazywany jest na ekran monitora. Przy znieczuleniu ogólnym można m.in. obejrzeć i ocenić różne narządy, wykonać biopsję, czy szereg zabiegów operacyjnych, a także usunąć guzy.
– Za pomocą tego sprzętu można wykonywać szeroki wachlarz operacji. Od laparoskopii diagnostycznej na przykład przy badaniu niepłodności, poprzez wycinanie torbieli, które nie reagują na leczenie farmakologiczne, do usuwania guzów. Te zabiegi były oczywiście u nas wykonywane w laparoskopii starszej generacji, ale dzięki nowemu laparoskopowi podniosła się jakość wykonywanych operacji – wyjaśnia lek. med. Artur Wachowiak z Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. – Przy użyciu tego rodzaju sprzętu i dodatkowemu doposażeniu o nowe instrumentarium można na przykład wyciąć macicę, co pozwala na znaczne skrócenie procesu terapeutycznego, krótszy czas hospitalizacji i szybszy powrót pacjentki do zdrowia i aktywności zawodowej – dodaje.
Kupiony za ok. 300 tys. zł dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego laparoskop jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. – Pracuje w technologii 4K, co umożliwia dokładniejszą wizualizację obiektu na ekranie, a co za tym idzie wykonanie precyzyjniejszych operacji. Przy większej rozdzielczości widać po prostu więcej szczegółów – tłumaczy lekarz.
Nowy laparoskop jest w naszym szpitalu od miesiąca i wykorzystywany jest niemal codziennie.
W operacji usunięcia guza jajnika przy użyciu laparoskopu wzięli udział: lek. med. Artur Wachowiak (specjalista ginekolog), lek. med. Aleksy Adamus (w trakcie specjalizacji ginekologiczno-położniczej), lek. med. Piotr Lewczuk (anestezjolog), Joanna Falkiewicz (położna anestezjologiczna) oraz instrumentariuszki Ewa Trzyna i Lucyna Szatkowska.