Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 6 września 2019

Prof. Łukasz Dzieciuchowicz szefem Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej

Stanowisko kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej obejmuje w naszym szpitalu prof. dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz, który zastąpił odchodzącego na emeryturę lek. med. Jacka Mikulskiego. W gronie medyków naszej lecznicy profesora przywitał prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński.

Prof. dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz do tej pory związany był z poznańskim środowiskiem lekarskim. Kończył Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w tym mieście, tam też uzyskał  kolejne specjalizacje z chirurgii ogólnej i naczyniowej. Na poznańskiej uczelni uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, a następnie profesora. Brał udział w wielu zagranicznych stażach klinicznych m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Brazylii. Jest laureatem szeregu nagród naukowych z dziedziny chirurgii naczyniowej.

Od września prof. Łukasz Dzieciuchowicz objął stanowisko kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. – Już od pewnego czasu, w związku z osiągnięciem pełnej dojrzałości zawodowej i naukowej, chciałem prowadzić coś samodzielnie. Stwierdziłem, że Zielona Góra to dobre do tego miejsce – wyjaśnia swoją decyzję prof. Dzieciuchowicz. Wśród atutów zielonogórskiego szpitala wymienia przede wszystkim salę hybrydową. – W chirurgii naczyniowej możliwość robienia tego typu zabiegów jest bardzo ważna. Mam na myśli operacje z najwyższej półki. Drugi element to bardzo pozytywie nastawiony do pracy zespół na oddziale chirurgii naczyń. Ważna była też zachęta i serdeczne przyjęcie przez doktora Jacka Mikulskiego – mówi.

Okazuje się, że prof. Łukasza Dzieciuchowicza wiąże z naszym miastem również historia rodziny. – Dowiedziałem się, że mój dziadek, Stanisław Dzieciuchowicz, w 1955 r. kierował w Zielonej Górze wydziałem zdrowia. Co więcej, najbliższym współpracownikiem mojego dziadka był ojciec Jacka Mikulskiego.

Prof. Łukasz Dzieciuchowicz obejmie także kierownictwo Katedry Chirurgii Chorób Naczyń, która została powołana na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jakie plany wiąże z naszym szpitalem? – Oprócz klasycznej chirurgii naczyniowej, chciałbym przede wszystkim jeszcze bardziej rozwinąć chirurgię wewnątrznaczyniową. Zarówno w leczeniu stanów przewlekłych, jak i chirurgię kończyn, tętniaki aorty, czy różne ostre choroby naczyniowe, jak zakrzepica żył głębokich, które też można leczyć w ten sposób. Przynosi to dobre efekty. W tym kierunku chciałbym rozwijać oddział – zapewnia.

Panu profesorowi życzymy wszystkiego najlepszego na nowym etapie pracy zawodowej.

Załącznik plik PDF: Prof. Łukasz Dzieciuchowicz.pdf