Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 27 kwietnia 2020

Porozumienie ws. budowy wielopoziomowego parkingu

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

W poniedziałek, 27 kwietnia, podpisano trójstronne porozumienie między naszym szpitalem, Województwem Lubuskim i miastem Zielone Góra. Dzięki niemu niedaleko Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wybudowany zostanie m.in. wielopoziomowy parking.

Czterokondygnacyjny parking na blisko 300 samochodów powstanie w prostokącie między ulicami Zyty, Waryńskiego, Medycznym Studium Zawodowym oraz budynkami, w których znajdują się obecnie działy transportu i techniczny szpitala. Dziś na tym terenie mieści się zaplecze budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Wybudowane zostanie także boisko służące szkole pielęgniarskiej, powstanie mała architektura oraz przebudowana zostanie ul. Waryńskiego.

Jak podkreśliła Elżbieta Anna Polak, jest to „inwestycja bardzo potrzebna już teraz, a co dopiero, kiedy tuż obok zacznie działać CZMiD”. Szpital boryka się z problemem braku miejsc parkingowych dla pracowników, a także osób odwiedzających. Wybudowanie dostępnego dla wszystkich parkingu na działce, której właścicielem jest województwo, w znacznym stopniu pomoże uporządkować tę sytuację.

– To bardzo ważne porozumienie z miastem Zielona Góra, nad którym prace trwały dość długo. Jest to też dla nas porozumienie bardzo atrakcyjne, ponieważ miasto, pan prezydent, biorą na siebie przygotowanie dokumentacji, ale także wkład własny – powiedziała Elżbieta Anna Polak. – Uporządkowanie terenu obok CZMiD jest bardzo potrzebne – pokreśliła.

O trudnej sytuacji parkingowej na terenie szpitala mówił Janusz Kubicki. – Wiemy, że trwa rozbudowa i tych miejsc jest za mało. Stąd koncepcja parkingu wielopoziomowego jest jak najbardziej wskazana. Jak widać, wspólnie, razem, możemy zrobić więcej – zauważył prezydent miasta, który podziękował za mediację między stronami w tej sprawie Waldemarowi Sługockiemu, posłowi Koalicji Obywatelskiej.  

Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala, podziękował za możliwość podpisania porozumienia. – To bardzo cenna inicjatywa, która rozwiąże wiele problemów nie tylko naszych pracowników, ale także pacjentów, czy ich rodzin – powiedział, przypominając, że w lecznicy hospitalizowanych jest ok. 160 tys. pacjentów rocznie, a doliczając odwiedzających, te liczby się zwielokrotniają. Prezes szpitala zwrócił także uwagę, że porozumienie zakłada, że w przyszłości możliwe będzie zagospodarowanie terenu, na którym znajdują się działy techniczny i transportu medycznego, stołówka, pralnia i warsztaty. – Przyjmujemy na siebie rolę inwestora i zdajemy sobie sprawę, że wiąże się to także z dodatkowymi nakładami pracy z naszej strony – dodał.

Pieniądze na inwestycję pochodzić będą w 85 proc. z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Wkład miasta to 2,5 mln zł. Wszystkie prace mają zakończyć się pod koniec 2021 r. – Nie znamy jeszcze dokładnych kosztów inwestycji. Postępowania publiczne powiedzą, jaka będzie wartość tego przedsięwzięcia – powiedział Marcin Jabłoński, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.