Data publikacji: 3 lutego 2020

Porady, konsultacje i badania w ramach otwartych dni na onkologii

Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Kilkadziesiąt osób skorzystało z możliwości zbadania się lub otrzymania porady podczas Dnia Otwartych Drzwi na naszej onkologii w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

1 lutego zaprosiliśmy chętnych, by skorzystali z możliwości badania i konsultacji z lekarzami. Do ich dyspozycji od godz. 10 do 14 byli specjaliści onkologii, urologii, radioterapii i torakochirurgii.

– Zgłaszały się głównie osoby z dolegliwościami i objawami w jamie brzusznej, czy w klatce piersiowej. Padały pytania, czy konieczna jest gastroskopia, kolonoskopia oraz prześwietlenie płuc. Pojawili się też pacjenci, którzy byli już u nas leczeni onkologicznie. Pytali o dalsze postępowanie – mówi dr n. med. Marek Szwiec, kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii. – Właśnie po to robimy takie spotkania, by podkreślić znaczenie profilaktyki – dodaje.

Szczególną popularnością cieszyły się konsultacje lekarzy specjalistów urologów w ramach profilaktyki raka prostaty dla mężczyzn w wieku powyżej 45 roku życia.  Z kolei na badania PSA w ramach profilaktyki raka prostaty (dofinansowane przez Urząd Marszałkowski) zgłosiło się ponad 20 mężczyzn.

Chętni mogli również zwiedzić Zakład Radioterapii oraz Zakład Patomorfologii, a także uzyskać wstępną ocenę dermatoskopową zmian skórnych przeprowadzaną przez lekarza onkologa i patomorfologa.

Podczas Dnia Otwartych Drzwi można było zapisać się także na badania w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Projekt skierowany jest dla osób w wieku 40 – 65 lat u których występują objawy takie jak m.in. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.

Przypomnijmy, że osoby, u których występują niepokojące objawy mogą zgłosić się bezpośrednio doporadni laryngologicznej naszego szpitala. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 można też zarejestrować się telefonicznie pod nr. (68 32 96 621).

Więcej informacji na temat Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi znajdziesz TUTAJ