Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 8 czerwca 2018

Pomóż pacjentom onkologicznym i wesprzyj zakup… onkoczepka!

Jesteś zielonogórzaninem? Jeśli tak, to pomóż szpitalowi kupić w ramach budżetu obywatelskiego miasta Zielona Góra specjalne urządzenie, dzięki któremu podczas chemioterapii nie wypadają włosy. Koszt takiego systemu to około 200 tys. zł. Zagłosuj elektronicznie lub na karcie do głosowania na zadanie nr 4.20 w okręgu IV. Wsparcie dla tego projektu zadeklarowała już Ewa Minge!

Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego miasta Zielona Góra kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii naszego szpitala dr n. med. Marek Szwiec postanowił zgłosić zadanie, które nazwał: “Chemioterapia nie musi oznaczać utraty włosów – Nowoczesny system chłodzący zapobiegający utracie włosów przy terapii onkologicznej” .

Zadanie przeszło pozytywnie weryfikację i zakwalifikowało się na listę tych, które będą walczyć o sfinansowanie  w ramach 6-milionowego miejskiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie na poszczególne zadania rozpoczyna się 11 czerwca i potrwa do końca miesiąca. W głosowaniu udział mogą wziąć mieszkańcy Zielonej Góry, którzy co najmniej ukończą w 2018 r. 13 lat.  Każda osoba może zagłosować na jedno zadanie ogólnomiejskie i trzy zadania okręgowe. Zakup „onkoczepka” to zadanie okręgowe (okręg IV zadanie nr 4.20).

Jak głosować?

Od 11 do 30 czerwca br.:

– internetowo – oddając głos za pośrednictwem ankiety zamieszczonej na stronie Miasta Zielona Góra – KLIKNIJ TUTAJ

– poprzez złożenie wypełnionej karty do głosowania w Urzędzie Miasta  lub w naszym szpitalu (w sekretariatach, Biurze Zarządu lub Dziale Organizacji i Zarządzania Jakością) – KARTĘ DO GŁOSOWANIA POBIERZ TUTAJ 

Kilka słów o systemie…

Chemioterapia oprócz leczenia nowotworu uszkadza także mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Utrata włosów ma olbrzymie znaczenie psychologiczne, a pytanie o wypadanie włosów jest jednym z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów, u których planowana jest chemioterapia. Poza znaczeniem psychologicznym, utrata włosów ma wpływ na życie rodzinne i zawodowe osób leczonych. System chłodzenia skóry głowy podczas leczenia chemioterapią zapobiega utracie włosów i poprawia komfort fizyczny i psychiczny osób leczonych. Urządzenie chłodzące generuje krążenie płynu chłodzącego, który obkurcza naczynia krwionośne skóry głowy, zmniejszając dopływ krwi do mieszków włosowych. Dzięki schłodzeniu skóry głowy dociera tam mniej leków chemioterapeutycznych krążących we krwi. Zapewnia to ochronę cebulek włosów przed uszkodzeniem i wypadaniem. Stosowanie czepka chłodzącego skórę głowy jest metodą bezpieczną, dobrze tolerowana i stosowaną w Polsce i na świecie. Niestety, pacjenci leczeni chemioterapią w zielonogórskim szpitalu nie mają dostępu do przedstawionej technologii. Biorąc pod uwagę częstość występowania nowotworów i częstość utraty włosów podczas chemioterapii dostęp do chłodzenia głowy podczas leczenia miałby wymiar społeczny i służyłby wielu pacjentom.

System Paxman Orbis II to stanowisko do zapobiegania wypadania włosów podczas chemioterapii (dla dwóch pacjentów). System składa się z jednego urządzenia chłodzącego- jednostki kontrolnej, sześciu czepków wraz ze stojakiem dla czepków, dwóch foteli do długotrwałego podawania leków oraz dwóch wielorazowych koców grzewczych z polimerów węglowych.

Bardzo ważne wsparcie

W piątek na terenie naszego szpitala odbył się na ten temat briefing prasowy z udziałem:

  • Prezesa Zarządu dra Marka Działoszyńskiego,
  • Kierownika Klinicznego Oddziału Onkologii dra Marka Szwieca
  • Ewy Minge – zielonogórzanki, znanej projektantki mody, założycielki Fundacji Black Butterflies
  • Ireny Jaskólskiej-Kralewicz – pacjentki, która obecnie korzysta ze wspomnianego systemu w innym ośrodku.

Wszyscy mówili o tym, jak ważna dla pacjentów jest możliwość skorzystania z systemu schładzania głowy podczas chemioterapii. Swoje wsparcie dla projektu zaoferowała zarówno Pani Ewa Minge, która otwarcie mówiła o swoich doświadczeniach w chorobie onkologicznej, jak i Pani Irena Jaskólska-Kralewicz, która jest obecnie w trakcie leczenia  i korzysta z onkoczepka w innym ośrodku.

Zobacz relacje lubuskich mediów z briefingu: 

Radio Zachód – Czepek onkologiczny, możesz zagłosować

Gazeta Wyborcza – Szpital i Ewa Minge w budżecie obywatelskim: Żeby włos z głowy nie spadł

Gazeta Lubuska – Pomóżmy szpitalowi kupić onkologiczne czepki! I zagłosujmy w budżecie obywatelskim.