Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 24 lutego 2023

Pierwsza w województwie taka biopsja piersi

Lek. Krzysztof Koziełek udziela ostatnich wskazówek personelowi przed wykonaniem nowatorskiego w regionie zabiegu

W nowo otwartym Centrum Diagnostyki Chorób Sutka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wykonano po raz pierwszy w województwie stereotaktyczną biopsję piersi. Jak wyjaśnia kierownik Centrum, lek. Mateusz Styszyński, ten rodzaj biopsji wykonuje się w sytuacji, gdy podejrzana zmiana widoczna jest wyłącznie w mammografii. Wprawdzie biopsja pod kontrolą USG jest łatwiejsza do przeprowadzenia, ale nie każdą zmianę można uwidocznić w tym badaniu.

Do wykonania biopsji stereotaktycznej potrzeba specjalnej przystawki do mammografu, sprzężonej z nią igły i aparatu wytwarzającego podciśnienie, a wreszcie oprogramowania pozwalającego precyzyjnie namierzyć zmianę. Do tej pory pacjentki musiały korzystać z tego typu diagnostyki w innych ośrodkach. Od tego tygodnia badania wykonywane są już w zielonogórskim szpitalu przez specjalistę radiologii i diagnostyki obrazowej lek. Krzysztofa Koziełka.

Lek. Mateusz Styszyński kierownik Centrum Diagnostyki Chorób Sutka

Do Centrum Diagnostyki Chorób Sutka trafiają pacjentki skierowane przez Poradnię Onkologiczną lub Poradnię Chirurgii Onkologicznej zielonogórskiego szpitala. To tutaj odbywa się tzw. pogłębiona diagnostyka: mammografia, USG i biopsja. W planach jest jeszcze uruchomienie mammografii z kontrastem (mammografii spektralnej). Do badań używany jest sprzęt najwyższej jakości. Zaawansowany technologicznie mammograf cyfrowy kosztował 1,5 mln zł. Pieniądze na jego zakup pochodziły z budżetu województwa.

Nowe Centrum jest jeszcze w trakcie rozruchu i nie funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia. Na tę chwilę pracuje tu trzech lekarzy radiologów oraz jeden w trakcie specjalizacji.

– Naszym celem jest praca od poniedziałku do piątku, a przede wszystkim skrócenie diagnostyki do jednego pobytu. Pacjentka mogłaby mieć wykonaną mammografię, USG i biopsję tego samego dnia – mówi Mateusz Styszyński.

Na potrzeby Centrum wzniesiono parterowy budynek przylegający do gmachu L szpitala przy ul. Podgórnej. Koszt robót to 1,6 mln zł., również w tym wypadku pieniądze pochodziły z budżetu województwa.