Data publikacji: 2 listopada 2022
Pierwsi mali pacjenci już w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. MAMY TO!
Na ten moment długo czekaliśmy. Po czterech latach od rozpoczęcia robót pierwsze oddziały szpitala rozpoczęły 2 listopada przenosiny do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
Najpierw przeniesione zostały oddziały wraz z pacjentami, które sąsiadują z budynkiem Centrum. To oddział położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym (odcienek patologii ciąży i ginekologii zostaje na razie w starej lokalizacji) i neonatologia. Gotowe do pracy są też blok operacyjny i oddział intensywnej terapii dla dzieci. W czwartek, 3 listopada, przeniesiona będzie chirurgia i urologia dziecięca, a dzień później oddział pediatrii.
Jak podkreślił prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński, powstanie CZMiD to wielkie wydarzenie nie tylko dla południowej części regionu, ale i dla całego województwa lubuskiego, ponieważ – jak zauważył – pewne specjalności, które się pojawiają, będą unikatowe dla całego regionu. Szef szpitala miał głównie na myśli oddziały onkologii dziecięcej oraz intensywnej terapii dla dzieci.
– Dziś ruszamy z przenosinami personelu i pacjentów. To bardzo ważna chwila i duże przedsięwzięcie, ale te działania przygotowawcze trwają już od kwietnia, kiedy to zakończył działanie w tym miejscu Szpital Tymczasowy dla pacjentów covidowych – dodał, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i uruchomienia Centrum.
– To najważniejsza inwestycja tej dekady, która kosztowała łącznie ponad 150 mln zł – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Przypomniała, że jeszcze kilka lat temu jako region mieliśmy najgorszą dostępność do leczenia dzieci w Polsce i brak wysokospecjalistycznych oddziałów. Dodała, że powstanie CZMiD to także wynik determinacji wielu osób i środowisk. – Mamy to! Mamy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka!
Z kolei Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii, wspominała niełatwą drogę do powstania Centrum. – Zwolenników było tylu, ilu przeciwników – zauważyła. Dodała, że cieszy się niezmiernie, że Lubuskie nie będzie już więcej białą plamą w kraju jeśli chodzi o onkologię dziecięcą.
– Dziękuję wszystkim, którzy pomagali nam w tym przedsięwzięciu i jestem pewna, że dzieci będą wychodziły stąd wyleczone i z uśmiechem na ustach.
Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa, również wspominał trudne początki związane z decyzjami powstania Centrum. Zdradził też, że placówka będzie nosiła imię Zbysława Kopyścia, wieloletniego i zasłużonego pediatry zielonogórskiego szpitala. Antoni Ciach zauważył, że powstanie CZMiD i związane z tym przenosiny oddziałów dziecięcych dają możliwość powiększenia i rozwoju innych oddziałów szpitala. – Dzięki temu warunki leczenia będą lesze.
O nowych możliwościach dydaktycznych, które stwarza nowoczesne Centrum, mówił Emil Korczak, lekarz naczelny szpitala.
– Mamy wreszcie sale seminaryjne i godne zaplecze socjalne dla studentów, a także możliwość zdalnego uczestnictwa w operacjach za pomocą systemu wideo. To ogromny postęp.
Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala, dziękował również zespołom administracyjno-gospodarczym, technicznym, eksploatacji i informatycznym, które mocno przyczyniły się do uruchomienia CZMiD. – Nie widzimy ich tutaj, ale to dlatego, że oni wciąż ciężko pracują – zauważył.
Jako pierwszy przenoszony był dzisiaj m.in. Kliniczny Oddział Neonatologii, którego kierownik Marzena Michalak-Kloc nie kryła radości. – Cieszymy się z nowych warunków, a przygotowania zespołu do przenosin trwały nawet wczoraj, mimo dnia wolnego – powiedziała i dodała, że w nowej lokalizacji znalazło dziś miejsce 20 wcześniaków.
O planach rozwoju w nowym, nowoczesnym miejscu, mówili również inni kierownicy oddziałów i odcinków CZMiD:
- dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej
- dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej
- lek. Marzena Michalak-Kloc – kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii
- lek. Jerzy Hołowczyc – p.o. kierownika Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego
- lek. Dorota Michałowska – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci
- lek. Paweł Matecki – kierownik Dziecięcego Bloku Operacyjnego
- dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii dla Dzieci
- dr n. med. Wojciech Wierzchołowski – kierownik Zakładu Radiologii Klinicznej
CENTRUM ZDROWIA MATKI DZIECKA kalendarium, źródła finansowania, cele inwestycji
W nowej placówce na pacjentów czekają całkiem nowe warunki. Przy małych pacjentach będą mogli przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z węzłem sanitarnym. Rodzice będą mieli do dyspozycji specjalne rozkładane fotele (dzięki wsparciu WOŚP), które mogą służyć do siedzenia i do spania. Są też szafy, więc mowa tu o istotnym zwiększeniu komfortu i standardu nie tylko pacjenta, ale też opiekuna.
Nowy budynek będzie spełniał normy obecne już w innych szpitalach pediatrycznych w kraju i na świecie. Doganiamy w ten sposób inne tego typu placówki, przed nami praca, by się na ich tle wyróżniać.
CZMiD To ogólnie 150 łóżek. Nowość to łóżka na Onkologii Dziecięcej, Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz 6 łóżek izolacyjnych na pediatrii.
DODATKOWO W CZMiD:
* zespół poradni specjalistycznych
* poradnia żywienia pozajelitowego
* zakład diagnostyki obrazowej z rezonansem magnetycznym, tomografem i USG
* izba przyjęć
* blok operacyjny z 6 salami
* 2 sale do cięć cesarskich i 4-stanowiskowy trakt porodowy
* sale odpraw na każdym oddziale, które będą również pełnić rolę sal dydaktycznych na potrzeby kształcenia studentów
* szatnię dla rodziców i osób odwiedzających