Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Google Translator

Data publikacji: 2 listopada 2022

Pierwsi mali pacjenci już w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. MAMY TO!

Na ten moment długo czekaliśmy. Po czterech latach od rozpoczęcia robót pierwsze oddziały szpitala rozpoczęły 2 listopada przenosiny do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Najpierw przeniesione zostały oddziały wraz z pacjentami, które sąsiadują z budynkiem Centrum. To oddział położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym (odcienek patologii ciąży i ginekologii zostaje na razie w starej lokalizacji) i neonatologia. Gotowe do pracy są też blok operacyjny i oddział intensywnej terapii dla dzieci. W czwartek, 3 listopada, przeniesiona będzie chirurgia i urologia dziecięca, a dzień później oddział pediatrii.

Jak podkreślił prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński, powstanie CZMiD to wielkie wydarzenie nie tylko dla południowej części regionu, ale i dla całego województwa lubuskiego, ponieważ – jak zauważył – pewne specjalności, które się pojawiają, będą unikatowe dla całego regionu. Szef szpitala miał głównie na myśli oddziały onkologii dziecięcej oraz intensywnej terapii dla dzieci.

– Dziś ruszamy z przenosinami personelu i pacjentów. To bardzo ważna chwila i duże przedsięwzięcie, ale te działania przygotowawcze trwają już od kwietnia, kiedy to zakończył działanie w tym miejscu Szpital Tymczasowy dla pacjentów covidowych – dodał, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i uruchomienia Centrum.

– To najważniejsza inwestycja tej dekady, która kosztowała łącznie ponad 150 mln zł  – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Przypomniała, że jeszcze kilka lat temu jako region mieliśmy najgorszą dostępność do leczenia dzieci w Polsce i brak wysokospecjalistycznych oddziałów. Dodała, że powstanie CZMiD to także wynik determinacji wielu osób i środowisk. – Mamy to! Mamy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka!

Z kolei Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii,  wspominała niełatwą drogę do powstania Centrum. – Zwolenników było tylu, ilu przeciwników – zauważyła. Dodała, że cieszy się niezmiernie, że Lubuskie nie będzie już więcej białą plamą w kraju jeśli chodzi o onkologię dziecięcą.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomagali nam w tym przedsięwzięciu i jestem pewna, że dzieci będą wychodziły stąd wyleczone i z uśmiechem na ustach.

Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa, również wspominał trudne początki związane z decyzjami powstania Centrum. Zdradził też, że placówka będzie nosiła imię Zbysława Kopyścia, wieloletniego i zasłużonego pediatry zielonogórskiego szpitala. Antoni Ciach zauważył, że powstanie CZMiD i związane z tym przenosiny oddziałów dziecięcych dają możliwość powiększenia i rozwoju innych oddziałów szpitala. – Dzięki temu warunki leczenia będą lesze.

O nowych możliwościach dydaktycznych, które stwarza nowoczesne Centrum, mówił Emil Korczak, lekarz naczelny szpitala.

– Mamy wreszcie sale seminaryjne i godne zaplecze socjalne dla studentów, a także możliwość zdalnego uczestnictwa w operacjach za pomocą systemu wideo. To ogromny postęp.

Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala, dziękował również zespołom administracyjno-gospodarczym, technicznym, eksploatacji i informatycznym, które mocno przyczyniły się do uruchomienia CZMiD. – Nie widzimy ich tutaj, ale to dlatego, że oni wciąż ciężko pracują – zauważył.

Jako pierwszy przenoszony był dzisiaj m.in. Kliniczny Oddział Neonatologii, którego kierownik Marzena Michalak-Kloc nie kryła radości. – Cieszymy się z nowych warunków, a przygotowania zespołu do przenosin trwały nawet wczoraj, mimo dnia wolnego – powiedziała i dodała, że w nowej lokalizacji znalazło dziś miejsce 20 wcześniaków.

O planach rozwoju w nowym, nowoczesnym miejscu, mówili również inni kierownicy oddziałów i odcinków CZMiD:  

  • dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej
  • dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej
  • lek. Marzena Michalak-Kloc – kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii
  • lek. Jerzy Hołowczyc – p.o. kierownika Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego
  • lek. Dorota Michałowska – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci
  • lek. Paweł Matecki – kierownik Dziecięcego Bloku Operacyjnego
  • dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, prof. UZ – kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii dla Dzieci
  • dr n. med. Wojciech Wierzchołowski – kierownik Zakładu Radiologii Klinicznej

CENTRUM ZDROWIA MATKI DZIECKA kalendarium, źródła finansowania, cele inwestycji

W nowej placówce na pacjentów czekają całkiem nowe warunki. Przy małych pacjentach będą mogli przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z węzłem sanitarnym. Rodzice będą mieli do dyspozycji specjalne rozkładane fotele (dzięki wsparciu WOŚP), które mogą służyć do siedzenia i do spania. Są też szafy, więc mowa tu o istotnym zwiększeniu komfortu i standardu nie tylko pacjenta, ale też opiekuna.

Nowy budynek będzie spełniał normy obecne już w innych szpitalach pediatrycznych w kraju i na świecie. Doganiamy w ten sposób inne tego typu placówki, przed nami praca, by się na ich tle wyróżniać.

Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej dr hab. n. med. Marcin Polok prof. UZ wraz z pielęgniarkami operacyjnymi bloku operacyjnego CZMiD

CZMiD To ogólnie 150 łóżek. Nowość to łóżka na Onkologii Dziecięcej, Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz 6 łóżek izolacyjnych na pediatrii.

DODATKOWO W CZMiD:

* zespół poradni specjalistycznych

* poradnia żywienia pozajelitowego

* zakład diagnostyki obrazowej z rezonansem magnetycznym, tomografem i USG 

* izba przyjęć

* blok operacyjny z 6 salami

* 2 sale do cięć cesarskich i 4-stanowiskowy trakt porodowy

* sale odpraw na każdym oddziale, które będą również pełnić rolę sal dydaktycznych na potrzeby kształcenia studentów 

* szatnię dla rodziców i osób odwiedzających