Data publikacji: 22 marca 2018

Pieniądze na ważne inwestycje w szpitalu

7,3 mln zł  – to kwota, jaką w formie dotacji samorząd województwa przekazał naszemu szpitalowi na inwestycje.   5,4 mln zł przeznaczone zostanie na rozpoczęcie prac projektowych i początek prac budowlanych Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Kolejne 1,7 mln zł  to wsparcie dla innej inwestycji, czyli powstającej właśnie sali hybrydowej na potrzeby chirurgii naczyniowej i kardiologii.

Sala hybrydowa powstaje poprzez wyremontowanie dwóch sal na Centralnym Bloku Operacyjnym. Pozwoli ona na realizację m.in. bardziej skomplikowanych zabiegów kardiologicznych.

– Jestem przekonany, że to przyciągnie pacjentów, którzy do tej pory takie zabiegi musieli mieć wykonywane w placówkach poza naszym województwem  – wyjaśnił na konferencji prasowej prezes Zarządu Marek Działoszyński.

Wartość całego zadania to ok. 9,5 mln zł. W tym ok. 3,5 mln zł to koszt robót budowlanych wraz z instalacją sprzętu, a ok. 6 mln zł  – wyposażenia w sprzęt medyczny. Skąd pieniądze? Około 5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, a pozostała kwota to wsparcie samorządu województwa.

Sala hybrydowa ma zostać oddana do użytku do końca kwietnia br.

Prezes Marek Działoszyński poinformował również, iż na II przetarg na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wpłynęły dwie oferty. Obie na kwotę nieco ponad 98 mln zł. – W moim przekonaniu przetarg się udał – powiedział. – Mimo, że oferty mocno przekraczają nasze możliwości finansowe. Jestem jednak dobrej myśli. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, w czerwcu  ruszymy z budową.

Prezes dodał, iż nie ma innego wyjścia, jak przygotować nowy montaż finansowy inwestycji i „znaleźć” brakującą kwotę.

– Chcemy pozyskać dodatkowe środki na ochronę zdrowia. W ramach negocjacji z Komisją Europejską wnioskowaliśmy o przesunięcie z innych działań 10 mln zł na ochronę zdrowia. Mamy zgodę. 9 kwietnia będziemy kończyć negocjacje i na komitecie monitorującym też już zapadną decyzję w tym zakresie. Natomiast pozostałe brakujące 10 mln zł chcemy pozyskać z budżetu państwa, z Krajowej Rezerwy Wykonania, która będzie uruchomiona w 2019 roku. Wystąpiliśmy już o to – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Samorząd wsparł również finansowo szpitale w Międzyrzeczu, Świebodzinie, Torzymiu, Krośnie Odrzańskim oraz gorzowskie pogotowie. Więcej na ten temat – TUTAJ