Data publikacji: 6 kwietnia 2022

Pacjenci z nowotworami głowy i szyi utworzyli grupę wparcia

Przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze powstał Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi. W spotkaniu założycielskim wzięły udział osoby zajmujące się leczeniem, rehabilitacją, a przede wszystkim pacjenci.

Stowarzyszenie zostało założone w 2015 r. przy Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu i jest organizacją powołaną w celu udzielenia wszelkiej pomocy osobom chorym na nowotwory głowy i szyi. Obejmuje swoim członkostwem osoby chore na nowotwory głowy i szyi, ich rodziny oraz przedstawicieli różnych specjalności, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją. Teraz chorzy z regionu lubuskiego mogą liczyć na wsparcie zielonogórskiego oddziału tego stowarzyszenia.

– Leczenie chorób nowotworowych głowy i szyi, to jest bardzo długi i trudny proces. To leczenie chirurgiczne, uzupełniające w postaci chemioterapii i radioterapii, a także rehabilitacja przywracająca prawidłowe oddychanie i mowę. Jesteście państwo najlepszym przykładem, że można sobie z tym jednak poradzić i wrócić do życiowych aktywności. Ale także dla osób, które w przyszłości zostaną dotknięte tą chorobą, jesteście państwo najlepszymi kandydatami do udzielenia wsparcia w pokonaniu tych wszystkich trudności związanych z procesem leczenia, pomocą, czy służenia radą. Nikt inny nie wie tak dobrze jak państwo, z jakimi problemami wiąże się życie z tego typu schorzeniem. W was jest ta siła – zwrócił się do zebranych pacjentów dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ.

Jak dodał kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, na całym świecie pacjenci mają swoje grupy wsparcia, stowarzyszenia, które mają za zdanie właśnie wspieranie się nawzajem, wymianę wiedzy dotyczącej najnowszych osiągnięć, poznanie możliwości rehabilitacji, czy po prostu pomaganie sobie w wielu codziennych sprawach i funkcjonowaniu w rodzinie i społeczeństwie. – Takiego stowarzyszenia właśnie nam w Zielonej Górze brakuje i stąd to nasze spotkanie – zaznaczył.

W spotkaniu, którego gospodarzem był Kliniczny Oddział Otorynolaryngologii zielonogórskiego szpitala, wzięła również udział mgr Dominika Kozłowska z zarządu stowarzyszenia.

– W ramach stowarzyszenia spotykamy się w różnym gronie właśnie po to, żeby pokazać, że jesteśmy w tym razem. Mówimy tam nie tylko o tym, co jest dla nas złe, ale też dobre. Wiele rozmawiamy o przełamywaniu codziennych problemów i czujemy tę siłę, że można wrócić do wielu życiowych aktywności – podkreśliła.

Podczas spotkania głos zabrali także pan Krzysztof Suterski (pacjent i wiceprezes zarządu stowarzyszenia) i dr Wioletta Sokal (logopeda z Szpitala Uniwersyteckiego).

Wybrano też władze Zielonogórskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi.

CELE I FORMY DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA

• Podejmowanie wszelkich działań zmierzających do wspierania chorych na nowotwory głowy i szyi, pod względem leczniczym oraz rehabilitacyjnym
  • Organizowanie grup wsparcia dla chorych i ich rodzin
  • Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla chorych
  • Prowadzenie profilaktyki nowotworów głowy i szyi poprzez działalność edukacyjną i naukową
  • Prowadzenie działalności wydawniczej (druk książek, czasopism, broszur, ulotek, itp.)
  • Stowarzyszenie prowadzi współpracę ze wszystkimi, którzy chcą uczestniczyć w programie pomocy chorym z nowotworami głowy i szyi.

STOWARZYSZENIE OSÓB Z NOWOTWORAMI GŁOWY I SZYI

Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, 61-866 Poznań