Data publikacji: 17 listopada 2022

Otworzyliśmy salę gamingową. Pomoże dzieciom zapomnieć o chorobie

Czy gry wideo mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i przyspieszyć rehabilitację oraz proces zdrowienia małych pacjentów szpitala? Badania pokazują, że tak. Dlatego cieszy fakt, że na Klinicznym Oddziale Pediatrii dzięki firmie Domator24 otworzyliśmy salę gamingową, czyli świetlicę stworzoną i wyposażoną z myślą o zapewnieniu uśmiechu na twarzy najmłodszych pacjentów

Firma Domator24, która produkuje m.in. fotele do gier Diablo chairs, zaprzyjaźniła się z najmłodszymi pacjentami zielonogórskiego szpitala już w 2019 roku, kiedy to z inicjatywy jej właściciela, Pawła Nowaka, w szpitalu stworzony został pierwszy w Polsce gaming room. Z powody pandemii nie mógł on niestety być używany.

Teraz, wraz z oddaniem nowego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, pojawiła się możliwość, aby ponownie stworzyć nowoczesną przestrzeń zabawy dla dzieci na oddziale dziecięcym. I dać im nieco zapomnienia podczas nierzadko trudnych chwil z dala od domu.

– Już podczas pierwszego dyżuru w nowym miejscu po przenosinach do CZMiD zauważyłem, że sala zabaw stanowiła największą atrakcję w oddziale. Dzieci wraz z rodzicami chętnie spędzali w niej czas. Jest to miejsce, gdzie rodzice mają trochę czasu na odpoczynek i rozmowy, podczas gdy ich pociechy zajęte są zabawą – mówi dr hab. n. med. Marcin Zaniew, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii.

Zapytany, czy uważa, że dobry nastrój i pozytywne nastawienie małych pacjentów są ważne w ich walce z chorobą, Zaniew odpowiada:  – Oczywiście że tak. Badania dowodzą, że pobyt w przyjaznym otoczeniu zmniejsza stres u dziecka i tym samym korzystnie wpływa na efekty naszego leczenia. Dlatego tak bardzo zależało nam na bajkowym wystroju wnętrza CZMiD jak i powstaniu gaming roomu. Granie w gry odciąga myślenie dziecka o chorobie, daje mu odskocznię od sytuacji, w której się znalazło. To powoduje, że dziecko bardziej akceptuje pobyt w szpitalu. Dodam tylko, że w sali zabaw dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju gier zarówno planszowych jak i komputerowych oraz sali TV. Największą atrakcją jest bolid Formuły 1. Wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami, rodzicami sprawia, że pobyt w szpitalu staje się bardziej radosny. Z kolei rodzice mają miejsce, gdzie mogą spędzić przyjemnie czas z dzieckiem poza salą chorych.

– Szpital może sobie pozwolić na wiele wydatków, ale nie na takie. Dlatego bardzo nas cieszy, że są firmy, które dzielą się z nami nie tylko sercem, ale pieniędzmi, fundując tego typu sale zabaw. Uważamy to za wyraz zaufania dla naszego szpitala i miły gest w stosunku do najmłodszych pacjentów – podkreślił lek. med. Emil Korczak, lekarz naczelny szpitala.

W nowo otwartym pomieszczeniu stanęły dwa stanowiska do gier komputerowych z wygodnymi i ergonomicznymi fotelami marki Diablo chairs i biurkami gamingowymi. W sali pojawił się też pełnowymiarowy bolid Formuły 1, który da młodym pacjentom możliwość gier symulujących jazdę samochodem wyścigowym. Firma pomyślała również o najmłodszych, tworząc dla nich kącik z miękkimi i wygodnymi pufami, gdzie dzieci mogą oglądać bajki lub czytać książki.

– Firma Domator 24 od lat wyznacza światowe trendy w dziedzinie ergonomicznych rozwiązań w fotelach gamingowych i biurowych. Obecne trendy dotyczą również gaming roomów, które w innych krajach coraz częściej pojawiają się również na oddziałach dziecięcych szpitali. To dlatego, iż coraz częściej słychać o badaniach potwierdzających pozytywny wpływ wybranych gier wideo na proces leczenia i rehabilitacji. Jeśli nasze fotele Diablo, jako część wyposażenia gaming roomu, mogą choć trochę poprawić humory, a przez to zdrowie pacjentów oddziału dziecięcego w Zielonej Górze, to nie ma o czym myśleć, tylko działać – mówi Paweł Nowak, właściciel firmy. – Wyposażenie takiego gaming roomu to dla naszej firmy możliwość dołożenia małej cegiełki do stworzenia nowoczesnego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Jesteśmy lokalną rodzinną firmą, a rodziny naszych pracowników w większości mieszkają w Zielonej Górze. To dwa dodatkowe, świetne powody, by pomóc.

Anna Nowak, współwłaścicielka firmy Domator24 dodaje: – Dobro dzieci przyświeca naszej firmie już od dawna. Jakiś czas temu jako pierwsi stworzyliśmy serię foteli KIDS, by zapewnić najmłodszym wygodę i zdrową postawę podczas pracy i zabawy przy biurku. Bardzo cieszymy się z tego, że wraz z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze nasze działania idą o krok dalej i możemy, chociaż symbolicznie, wesprzeć dzieci w walce o zdrowie.